Sponsorlu Bağlantılar

Varsayılan yazıcı nasıl ayarlanır?

138 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda bilgisayarda yüklü yazılardan birini veya sadece bir tane yüklü yazıcıyı varsayılan olarak ayarlama nasıl yapılır, nasıl ayarlanır? Bununla ilgili olarak sizlere destek vermeye çalışacağız.

Daha önceki konularımızda yazıcı yazdırma hızını ayarlama konusunda bilgiler vermiştik, bu seferki yeni başlayan acemi kullanıcılar için varsayılan yazıcı ayarları konusunda olacaktır. Bir PC de birden fazla yazıcı aygıtı tanımlı olabilmektedir.

Bu yüklü yazılardan çıktı almak, yazdırmak için her seferinde yazdırmak istediğiniz yazıcıyı belirlemek yerine varsayılan olarak seçtiğiniz yazıcıya gönderebilirsiniz. Böylece her sefer de yazıcıyı seçmekten kurtulmuş olacaksınız.

Bizde bu konumuzda sizlere resimli anlatım ile varsayılan yazıcı ataması yapmayı anlatmaya çalışacağız.

VARSAYILAN YAZICI AYARLAMA NASIL YAPILIR?

İlk önce bilgisayarda yüklü yazıcıları görmek için Denetim Masası > Donatım ve Ses > Aygıtlar ve Yazıcılar > sekmesine giriyoruz. Bu bölümde bilgisayarda tanımlı yazıcıları görebilirsiniz.

Benim bilgisayarımda yukarıda gördüğünüz resimde olduğu gibi birden fazla kullanabileceğim yazıcı görünmektedir. Bu yazıcı sürekli kullandığınız birini varsayılan yazdırma tercihi olarak belirleyebilirsiniz.

Yukarıda MUHASEBE2 yazıcısı üzerinde yeşil onaylı işareti gördüğünüzde o daha önceden ayarlanmış varsayılan yazıcı olarak görebilirsiniz. Bunu değiştirebilirsiniz.

Bunun için varsayılan yazıcı ayarlama için yazıcının üzerine fare yardımı ile geliyoruz. Geldikten sonra farenin sağ tuşu yardımı ile sağ tuş özelliklerine giriyoruz.

VARSAYILAN YAZICI OLARAK ATA

Varsayılan yazıcı olarak atama yapmak için yukarıda bu şekilde kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bundan sonra yazdırmak istediğinizde yazıcıya gönderdiğiniz yazıları hiçbir yazıcıyı seçmeden direk bu yazıcıya göndererek yazdırabilirsiniz.

Windows 10, Windows 8 ve Windows 7 işletim sisteminde bu şekilde yapabileceğiniz gibi birde Win10 ayarlar kısmından bunu da değiştirebilirsiniz.

WİNDOWS 10 VARSAYILAN YAZICI NASIL AYARLANIR?

İşletim sistemi olarak Windows 10 kullanıyorsanız hızlı bir şekilde varsayılan yazıcı ayarlarını kurabilirsiniz.

  • Windows + I tuşlarına bastığınızda Ayarlar Sekmesi gelecektir.
  • Cihazlar
  • Yazıcılar ve Tarayıcılar

Varsayılan olarak ayarlamayı istediğiniz yazıcının üzerine bir kere fare ile bastığınızda küçük bir ayarların olduğu pencereyi göreceksiniz.

Burada “yönet” yazan kısma giriyoruz. Burada yönet kısmına bastığınız ve diğer ayarların olduğu kısma giriyoruz.

Yukarıda gördüğünüz gibi “varsayılan olarak ayarla” butonu ile ayarlayabiliriz. Birde test yazıcı göndermek için “bir test sayfası yazdır” butonu ile gönderebilirsiniz.

TAVSİYE VİDEO;

Yukarıda konumuzda Win10 varsayılan yazıcıyı ayarlama konusunda bilgilendirme yapmaya çalıştık. Konuyla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Varsayılan yazıcı olarak ayarlama dışında sorular ve sorunlarınızı bize bilgisayarcıya sor sayfamızdan bizimle paylaşarak sorulara cevaplar arayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın