Sponsorlu Bağlantılar

wmic printer list brief nedir // ne işe yarar?

105 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda wmic printer list brief komutunu ne işe yarar, nerelerde kullanılır? Bununla ilgili olarak sizlerden gelen sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

Daha önceki konularımızda sizlere bilgisayarda yüklü yazılar hakkında bilgiler vermeye çalışmıştık. Bu konumuzda bu makalemize destek olarak wmic printer list brief nedir bununla ilgili olarak ayrıca yazmaya çalışacağız.

Genelde ev ortamında değil de büyük ağların olduğu, işyeri, ofis gibi ağ ortamlarda yazılar, tarayıcılar, fax ve diğer cihazlarla çalışıyorsunuz. Kullandığınız bilgisayarda sistem yönetici bilgisayarda yüklü yazıların listesini almak hangi yazılar yüklü öğrenmek istiyorsa iki farklı yöntemle bunu öğrenebilmektedir.

WMİC PRİNTER LİST BRİEF NEREDE KULLANILIR

Sistemde hangi yazıcılar yüklü, yazıları listelemek için Denetim masası > aygıt ve yazıcılar üzerinden bilgisayara tanımlı yazıları görüntüleyebilir.

Bunun dışında ise dos komutu yardımı ile yüklü yazıcı listelemek içinde kullanabileceği komutumuz “wmic printer list brief” olarak kullanabilirsiniz.

Kısacası wmic printer list brief komutu yazıların listesini almak için kullanabilirsiniz. Bu komut nasıl kullanılır?

WMİC PRİNTER LİST BRİEF NASIL KULLANILIR

Bu komutu kullanmak için dos komutu yani komut istemi kullanmak gerekecektir. Bunun için komut istemcisini açmak için aşağıda adımları takip edelim.

  • Windows + R tuşlarına basınız
  • Çalıştır penceresi açılacaktır.
  • Çalıştır penceresine “cmd.exe” komutunu yazınız
  • Bu işlem sonrasında dos penceresi açılacaktır.

Dos penceresine “wmic printer list brief” komutunu yazdığınız da bilgisayarınızda tanımlı yüklü olan yazıcıları listeleyecektir.

Yukarıda örnekte olduğu gibi dos penceresinde yazıları göreceksiniz. Bu şekilde listeli olarak görüntülenecektir.

Bunu ayrıca text dosyasına rapor şeklinde kopyalayabilirsiniz. Bunun için bu komut farklı şekilde yazılmaktadır.

Yine dos satırına “wmic printer list brief > “%userprofile%\desktop\printers.txt” komutunu yazdığınızda masaüstüne txt uzantılı bir dosya kayıt edecektir. Bu txt dosyasında yukarıda örnek de gördüğünüz yazıların listesini görebilirsiniz.

TAVSİYE VİDEO;

Böylece wmic printer list brief komutunu ne işe yarar konusunda destek vermeye çalıştık. Bu konumuzla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Diğer konularda sorunlarınızı, hataları bilgisayarcıya sor sayfamızdan bizimle paylaşarak cevaplar alabilirsiniz. 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın