Sponsorlu Bağlantılar

uyku modu sonrası ekran çözünürlüğü düşüyor?

676 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda Windows 10 başta olmak üzere Windows 8.1 ve Windows 7 işletim sistemlerinde bilgisayar uyku modu sonrası ekran çözünürlüğü düşmesi veya diğer tabiri ile ekran çözünürlüğü değişmesi hakkında çözüm üretmeye çalışacağız.

bilgisayarda genel olarak ekran çözünürlüğü 14 veya 15 inç ekranlarda 800×600 olmak üzere 1024×768 ardından 1366×768 ekran çözünürlüğü şeklinde çok kullanılan ekran çözünürlüğüdür. Bunun yanında 1920×1080 , 1680×1050 , 1600×900, 1440×900, 1400×1050 , 1360×768 , 1280×1024 , 1280×960 , 800×600 şeklinde değişen ekran çözünürlük ayarı bulunmaktadır. Sizin kullandığınız bilgisayar yüksek HD kalitesinde çözünürlüğü kullansın fakat uyku modu sonrası ekran değişiyorsa bu sorun neden kaynaklıdır? çözüm yolu nedir? bunu sizlere elimizden geldiği kadarıyla bulmaya, yardım ve destek olmaya çalışacağız.

Uyku Modu sonrası ekran çözünürlüğü değişmesi sorunu ;

ekran çözünürlüğü değişmesi sorunu nasıl değişir? bu sorun için neler yapılması gerekiyor teknik yardım için aşağıdaki adımları teker teker denemek gerekecektir, sorun çözümü yapılacaklar neler ?

  • ilk önce ekran kartı sürücüsünü kaldıralım, ardından bilgisayarı tekrar yeniden başlatalım, bu esnada bilgisayar donanım sürücüsünü bulmaya çalışacak ve kendi yükleyecektir, bu işlemi yaptıktan sonra tekrar bilgisayar monitör çözünürlüğü değişmesi var mı? kontrol edelim.
  • Ekran Kartı marka ve modeli öğrenerek resmi sitesi üzerinden modeline göre sürücü indirip tekrar kuralım. Ekran Kartı Marka ve Modeli nasıl öğrenilir? konusunu incelemeniz de fayda vardır. 
  • Bunun dışında güç yönetimi kısmından “Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Güç Seçenekleri” adımlarını takip ederek Gelişmiş seçeneklerden PCI Express ayarını kapalı konuma getirerek tekrar deneyiniz.

Böylece bilgisayar uyku modunda olsa bile bilgisayara güç gideceği için ayarlar değişmeyecektir, şimdi yukarıda verdiğimiz adımlar ile uyku modunda ekran çözünürlüğü değişme sorunu ortadan kalkacaktır. Ekran Çözünürlüğü bu nedenle değişme sorunu ortadan kalkacaktır. Eğer yazılımsal sorunsa birde sorun çözülmedi ise şifayen sistem geri yüklemesi yaparak hata aldığınız tarihten öncesine geri alabilirsiniz. 

 

yukarıda video’da sistem geri yükleme nasıl yapılır? bunu anlatmaya çalışılmıştır. Sizde bilgisayarınız da bu yöntemi uygulayabilirsiniz, sorun hala devam ediyorsa uyku modu sonrası ekran çözünürlüğü kendiliğinden değişiyorsa soru & cevap bölümünden tekrar yazarak çözüm yolu aramaya devam edebiliriz. Sizinde çözüm yolunuz varsa yorumlar bölümünden nasıl çözüm bulduğunuz bunu yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın