Sponsorlu Bağlantılar

Temel seo terimleri ve anlamları

36 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, daha önceki konularımızda seo çalışmaları hakkında bilgi vermiştik. Seo nedir, seo nasıl yapılır, dikkat edilmesi gereken önemli konular hakkında bilgilere değinmiştik. Bu konumuzda yeni başlayan kullanıcılar, meraklı kullanıcılar için seo terimleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Sizinde bir web siteniz varsa bu terimlerle aşina olmanız gerekecektir. Sitenizin seo değeri, seo çalışmaları yaptığınızda zamanla bu önemli terimler artık hafızanıza kazınacaktır.

Fazla uzatmadan temel seo kelimeleri ve bununla alakalı karşılıkları nelerdir hemen incelemeye geçelim.

SEO KELİMELERİ ANLAMLARI

Pagerank: Google tarafından web sitelerine verilen sayısal değerlerdir. Bu değerler 0 ile 10 arasında sayısal değere eşittir. Bu değer sitenize verilen dışarıdan linkler ve yazılarınızın özgünlüğü, kalitesini bağlı olarak değişmektedir. Bu değer zamanla yerini RankBrain bırakmıştır.

Backlink: Bu link çalışması diyebiliriz sizin sitenizden bir başka siteye veya başka sitelerden sizin siteye verilen linklerdir. Sizin sitenizle alakalı sizin sektörden ve kaliteli sitelerden gelen linkler sitenizin değerini artıracaktır. Pagerank bu kalite sitelerden gelen linkler ile değeri belirlenmektedir.

Onpage: Sitenizde anahtar kelime odaklı olarak yapılan iyileştirmelerdir. Bu çalışmalarda arama motorları sitenizi daha ve anlaşılır olduğu için siteniz daha hızlı index almasını sağlayabilirsiniz.

Trustrank: Bu kelime anlamı arama motorları üzerindeki güvenirliğine verilen puanlama olarak denilmektedir. Bir link analiz tekniğinidir.

Outlink: Sizin sitenizden bir başka siteye çıkan link, bağlantı ve köprüdür.

Link değişimi; Tanıtım yazısı alanlar veya backlink çalışması yapan seo’cular bunu sıklıkla kullanmaktadır. Karşılıklı link değişimi olarak diyebiliriz. Temel seo terimleri olarak yazımıza devam ediyoruz.

Metatag; Web siteniz neyle alakalı olarak olduğunu Google tanıtmak gerekmektedir. Bu nedenle oluşturduğunuz etiketlerdir. Yani sitenizi Google tanıtmak diyebiliriz.

Bununla ilgili sitenizde en iyi seo teknikleri olarak şunları söyleyebiliriz. Sitenizin başarılı olması için en iyi teknikler;

  • Özgün makale
  • Sayfalara atılan başlıklar [ com/en-iyi-baslik/ ] başlık da sayfanızın neyle alakalı olduğunu gösteren başlıklarda google üzerinde çıkış sağlayabilirsiniz.
  • Bu paylaşımları ayrıca sosyal ağlar üzerinden paylaşarak sitenize, sayfanıza hit çekerek sitenizin daha doğru sayfanızın indexlenmesini hızlandırabilir ve müşterilerinizle daha hızlı iletişim sağlayabilirsiniz.

Tavsiye Yazı; Ücretli WordPress Kurulumu

Yukarıda saydığımız ve aklımıza seo terimleri bunlardır. Yukarıda saymadığımız temel seo terimleri ve anlamlarından sizinde ekleyeceğiniz terimleri yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın