Sponsorlu Bağlantılar

Televizyonun mac adresini öğrenme

39.813 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda smart tv mac adresini öğrenme konusunda makalemizle siz takipçilere bilgi vermeye çalışacağız. Daha önceki konularımızda smart tv iptv yükleme konusunda yazımızı okuyan takipçilerimize ve bu konuda ziyaret eden ziyaretçilerimiz için bilgilendirme yapacağız.

Smart tv mac adresi öğrenme konusuna başlamadan önce mac adresi nedir? Bununla ilgili bir ön bilgi vermeye çalışalım.

MAC ADRESİ NEDİR?

Bilgisayar, telefon, tablet, smart tv veya diğer cihazlarda internete bağlanmak için kullandığımız Ethernet kartının evrensel kimlik numarasıdır. Buna biz parmak izi de diyebiliriz. Bu evrensel kimlik numarası Ethernet kartı üreticileri tarafından verilir ve hiçbir zaman diğer kartlarla bu adres aynı olmaz. İşte sizde smart tv için mac adresi de bu televizyon için internete bağlanacak kartın adresidir.

Bu yazımızda piyasada en çok tutulan markalar LG, SAMSUNG, VESTEL, PHILIPS, GRUNDIG, SONY, AXEN markalarıdır. Televizyonda ip tv, video oynatma, sosyal ağlara bağlanmak, Sinema, Dizi, 4K videoları izlemek amaçlı olarak kullandığını tv de bu özellikleri kullanmak için mac adresi öğrenmek gerekecektir.

SAMSUNG AKILLI TV MAC ADRESİ ÖĞRENME

Samsung smar tv mac adresi bulmak için aşağıda adımları takip ederek televizyonun mac adresini tespit edebiliriz.

 • Kumanda
 • Menü
 • Ağ Ayarları
 • Mac Adresi
 • 00:11:22:33:44:55:66 ( örnekte olduğu gibi iki noktalı altı tane ondalık sayıdan oluşur )

LG SMART TV MAC ADRESİ ÖĞRENME

Lg Televizyonun mac adresini öğrenmek için yine aynen yukarıda olduğu televizyon kumandasından adımları takip edebilirsiniz.

 • Menü
 • Ayarlar
 • Ağ Durumu
 • Mac adresi

Yukarıda herhangi bir ağa bağlı olması gerekmektedir. Televizyon kablolu veya kablosuz ( wifi ) ağa bağlı olduğundan emin olunuz.

VESTEL SMART TV MAC ADRESİNİ BULMA

vestel smart tv mac adresi bulabilmek, öğrenmek için televizyonun ayarları kısmından öğrenebilirsiniz.

Vestel mac adresi öğrenme Menü > Ayarlar > Ağ ayarları > bir ağa bağlandıktan sonra mac adresini görebilirsiniz.

SONY TV MAC ADRESİ ÖĞRENME

Evinizde kullandığınız sony akıllı tv mac adresini öğrenmek için aşağıda adımlara ulaşım sağlayarak bulunur.

 • ANA SAYFA ( MENÜ )
 • YARDIM
 • TV BİLGİLERİ ( GÖRÜNÜM AĞ DURUMU )
 • MAC ADRESİ

Kablolu ve kablosuz ağ ayarları farklıdır. Hangi ağ ile bağlanıyorsanız onun mac adresine bakacaksınız. Son olarak tv mac adresini bulmak için Adsl Modem içinden bakabilirsiniz.

Bu biraz bilgi isteyen konudur fakat bilgisayar kullanıcıları için kolaylıkla adsl modeme bağlanan cihazların mac adreslerini görebilirsiniz.

 

TV MAC ADRESİNİ NEREDEN GÖREBİLİRİM?

 

Televizyonların mac adresini görmek için televizyonun içinden menü ayarları takip ederek ağ bağlantıları kısmından görülmektedir. Bu genelde internet ağına bağlı olmak suretiyle görünüyor bu konumuzda modemden mac adresini öğrenmek için ise yine televizyonun internete bağlı olması şartı vardır.

Modem içine girme konusunda yazımızı okuyun. Modem arayüzüne girdiğiniz de modeme bağlı cihazları modemin arayüzüne girdiğiniz de göreceksiniz. Buradan tespit edebilirsiniz.

Bunun dışında modeme bağlı cihazları görme konusunda yazımızı ayrıca incelemek suretiyle detaylı inceleme yapabilirsiniz.

Yukarıda televizyon mac adresini görme konusunda bilgilendirme yaptık bu konuyla alakalı olarak kullandığınız smart tv ( akıllı tv ) markasına ve modeli için mac adresi öğrenme konusunda sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Televizyonun mac adresini öğrenme (3 Yorum)

Yorum Yaz

 1. LG 70UM7100PLA modelinde mac adresini nasıl bulabilirim, start tv programı içinde dendi ama yok. Yardım lütfen.

 2. merhaba adem bey lg televizyonumda ıp tv izlemek için kendi hazırladığım ıp tv listesini tv ye aktarmak istiyorum bunu yapanlar var ve ücretli olarak yapıyorlar ben kendim yapmak istiyorum bana bir çözüm önerebilirmisiniz acaba şimdiden teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın