Sponsorlu Bağlantılar

Telefonda Specific Absorption Rate { SAR } Değeri öğrenme

1.188 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar teknoloji severler, bu konumuzda telefonun sar değeri nasıl öğrenilir, sar değeri bulma konusunda sizlerden gelen sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

Sar değeri öğrenme konusuna başlamadan önce ilk önce bu SAR değeri nedir? Bunun hakkında sizlere bilgi vermeye çalışarak sonrasında telefon sar değeri öğrenme hakkında bilgimizi vermeye çalışacağız.

SAR DEĞERİ NEDİR

Specific Absorption Rate kelimesinin ilk baş harflerini oluşturan SAR, Türkçe kelime anlamı olarak ÖZGÜL SOĞURMA ORANI anlamı akıllı telefonlarda vücuda yaydığı radrasyon miktarını belirleyen değerdir.

Telefonlarda bulunan bağlantı aygıtları Wifi, Bluetooth ve Telefon 3G, 4G bağlantılarında Radyo frekansı ( RF ) enerjisi ortaya çıkmaktadır. Bu enerji eğer fazla olursa sağlığa zararlı olmaktadır. Soğurma, emilme bu radyo sinyaller insan vücudunda emilmesi belirli oranları taştığında, aşıldığında zarar yol açmaktadır.

Peki telefonlarda yayın yapan radyo sinyalleri hangi değerlerde olmalıdır. Bunu belirttikten sonra telefon sar değeri öğrenme için nasıl yapılır? Tarafına bakacağız.

Telefon sar değeri ne olmalı

Günümüzde yaygın bir şekilde yaşamımızda kullandığımız akıllı telefonların yaydığı radrasyon canlılar için tehlike yaratmaktadır. Bu sar değeri ne olmalıdır hangi değerler arasında olmalıdır.

Devletler ve Uluslararası organizasyonlar, baş ve göğüs için ve uzuvlar için belirlediği sar değeri olarak, baş ve göğüsler için 2 W/kg uzuvlar için 4 W/kg olarak belirlemişler. Ortalama değer için ise 10 MHZ ve 100 GHZ arası için 0.08 olarak belirtmektedir.

Konu Kaynağı olarak “https://cellphones.procon.org/view.resource.php?resourceID=003054”  adresi üzerinden detaylı olarak yaygın olarak kullanılan Android ve İphone ve diğer model telefonlar için ayrı ayrı belirtilmiştir.

Sar değeri zararı

Telefonlarda fazla sar değeri yüksek çıkarsa ne gibi zararlar doğurur, bunları kısa başlıklar altında toplayarak telefonun sar değeri ne olmalıdır bunu sizlere vermeye çalışacağız.

  • Görüş kısıklığı
  • Kalp rahatsızlığı
  • Beyin tümör riskini artırır
  • İşitme bozukluğu
  • Kadınlarda düşük ihtimali
  • Baş ağrısı ve sersemlik
  • Bağışıklık sistemi bozukluğu
  • Sperm sayısında azalmalar

Biz bunu kısa başlıklar altında yazdık fakat daha ayrıntılı olarak zararlarını araştırabilirsiniz. Asıl konumuz olarak telefonlarda sar değerini ölçme bu değerleri nasıl ölçeriz tespit ederiz konumuza geçelim.

SAR DEĞERİ ÖĞRENME KODU

*#07#

 

TELEFON SAR DEĞERİNİ ÖLÇME

Android telefonlarda sar değerini öğrenmek için aşağıdaki adımları takip ederek telefonun özelliklerinden bulabilirsiniz.

  • Ayarlar
  • Telefon Hakkında
  • Yasal Bilgiler
  • Önemli Bilgiler
  • SAR DEĞERİ

Bu alandan telefonun sar değerini yaydığı radrasyonu öğrenebilirsiniz. Bu değerler normal mi, kontrol edebilirsiniz.

İOS SAR DEĞERİ ÖĞRENME

Kullandığınız Apple ürünlerinden iphone’da sar değerini bununla alakalı olarak bir ölçüm tekniği yoktur, sadece üretici firmanın vermiş olduğu sar değerleri geçerlidir.

iPhone 7 Plus

Kafa bölgesinde 1,34 w/kg, vücut için 0.95 w/kg

iPhone 7

Kafa bölgesinde 1,37 w/kg, vücut için 1,39 w/kg

İPhone 6s Plus

Kafa bölgesinde 0.46 w/kg, vücut için 0.47 w/kg

iPhone 6s

Kafa bölgesinde 0.87 w/kg, vücut için 0.98 w/kg

iPhone SE

Kafa bölgesinde 0.97 w/kg, vücut için 0.99 w/kg

Test aşamasından geçtikten sonra iphone sar değerini öğrenebilirsiniz.  Apple “http://www.apple.com/legal/rfexposure/iPhone7,2/tr/” adresi üzerinden geçerli bilgileri ulaşabilirsiniz. Bu konumuza akıllı telefonlarda sar değerini nasıl ölçüler sorusuna cevap vermeye çalıştık. Sadece bu değeri android telefonlarda görebileceğiniz bir özelliğe sahip olması ios işletim sistemlerinde kendi sitelerinden değeri görebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın