Sponsorlu Bağlantılar

Tarayıcı “Konum Bilgisi” Nasıl Kapatılır?

4.318 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bir web sitesine girdiğinizde sol üst köşe konum bilgilerine izin ver dediğiniz’de tarayıcılar sizin konum bilgilerinizi kullanmaya başlayacaktır. Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Yandex , İnternet Explorer ve Microsoft Edge, Opera tarayıcılarına tekrar girdiğiniz’de veya tarayıcı’da bir şey aradığınızda konum bilgilerinize göre arama tercihleri konum bilgilerine göre ön planda gözükecektir.

Bir harita üzerinde sizin konum bilgileriniz ve aradığınız konum, yer ile ilgili olarak ilişkilendirme yapabilecektir. Biz bu konumuzda web tarayıcı konum bilgisi nasıl kapatılır? bu konu üzerinde tarayıcılara göre bilgi vermeye çalışacağız. Eğer sizde kullandığınız web browser konum bilgilerine erişimi kapatmak istiyorsanız o zaman aşağıdaki adımları takip ederek kapatalım. 

Google Chrome Konum Bilgisi Nasıl Kapatılır?

en çok kullanılan tarayıcı olan ve tarayıcı savaşlarında lider konumdaki google chrome konum kapatma aşağıdaki adımları takip ederek kapatalım. 

“chrome://settings/content”

Google Chrome adres çubuğuna yukarıda komutu yazarak giriş yapalım. Bu ayar ile chrome konum bilgisi erişimini kapatacağız. 

  • Hiçbir sitenin fiziksel konumumu izlemesine izin verme önündeki kutucuğu işaretliyoruz ve tarayıcımızı kapatmamız yeterli olacaktır. bu ayar normal olarak önerilen şeklinde gelmektedir. 

Mozilla Firefox Konum Bilgisi Kapatma 

Mozilla tarayıcı adres çubuğuna “chrome://config/” komutunu yazınız ve enter tuşuna basarak giriş yapınız. Bu kısımda arama yerine “geo.ena” yazın ve gelen ayarın üzerinde fare ile sağ tuş yaparak bu ayarı kapatınız. 

geo.ena ayarı coğrafi hedefleri kapatan bir ayardır. geo.ena konum parametrelerini kapatan veya açan gerekli ayarların yapıldığı bir yerdir.

Yandex Konum Bilgisi Kapatma

Yandex tarayıcı aynen Chrome tarayıcı alt yapısını kullandığı için Google Chrome Konum Bilgisi Kapatma ile ilgili adımları Yandex Konum Bilgisi Kapatma olarak uygulayabilirsiniz. Uygulama metot aynıdır.

İnternet Explorer Konum Bilgisi Kapatma;

Microsoft tarafından geliştirilen ve Windows 7 işletim sistemine kadar kullanılan explorer tarayıcı’da konum bilgisi kapatma için Araçlar > İnternet Seçenekleri > Gizlilik sekmesi üzerinden konum bilgisi kapatma işlemini gerçekleştireceğiz. 

  • web sitelerinin fiziksel konumunuzu istemesine hiç bir zaman izin verilmesin. konu ayarın önündeki penceresi yani kutucuğu işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Microsoft Edge Konum Bilgisi Kapatma

internet explorer yerini almaya başlayan ve ilk 2015 kullanıma yer verilen Microsoft Edge Konum Ayarları üzerinden konum bilgilerini kapatabiliriz. 

Ayarlar > Gizlilik > Konum üzerinden bu servisi devre dışı bırakabilirsiniz. Böylece konumlar başka siteler üzerinde kullanılmayacaktır.

yukarıda konum servisleri nasıl kapatılır? konusunda sizlere bilgi vermeye çalıştık, bu konuda sorularınız için soru & cevap veya yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz. 

Arama Tags & Etiket;

konum servisleri nasıl kapatılır, konum servisleri nasıl kapatılır, konum bilgisi kapatma chrome ,konum servisi mozilla, konum servisi explorer , nasıl kapatılır, nasıl devre dışı bırakılır, konum engelleme

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın