Sponsorlu Bağlantılar

Tar.Gz dosyası nedir / nasıl açılır?

1.060 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda tar.gz dosyası ne işe yarar ve tar.gz dosyası açma konusunda siz takipçilerimize bilgiler vermeye çalışacağız.

Bu dosya hangi programla açılır, programsız açılır mı? Bu sorulara konumuz için bilgilendirme yapmaya çalışacağız.

TAR.GZ DOSYASI NEDİR?

Bu dosya uzantısına bilgisayar kullananlar pek de alışık değildir. Genelde sıkıştırılmış dosya denince akıla  .zip veya .rar uzantılı dosyalar akıllara gelmektedir.

Tar.gz dosyası nadiren de olsa bir sıkıştırma dosyasıdır. Bu dosya türleri arasında ise .GZ ve .TGZ olarak nette karşınıza çıkabilmektedir. Genelde bu dosyaları Linux tabanlı işletim sistemlerinde daha fazla görebilirsiniz.

Kısaca tar.gz uzantılı dosya ne işe yarar diyecek olursak bir sıkıştırma dosyasıdır diyebiliriz. Bu dosya nasıl oluşturulur?

TAR.GZ NASIL OLUŞTURULUR?

GZ ve TGZ uzantılı dosya oluşturma için Windows tabanlı ve diğer işletim sistemlerinde ücretsiz olarak kullanabileceğiniz 7-ZİP programını kullanabilirsiniz.

Linux tabanlı işletim sistemlerinde ise TAR komutu ile dosyaları kolaylıkla tgz dosyasına dönüştürebilirsiniz.

 

tar.gz oluşturma için kullanabilecek komutlar şu şekilde söyleyebiliriz. Dosyayı sıkıştırmak için komutları kullanabilirsiniz.

Dosya sıkıştırma komutu

Gzip -9 dosya

Dosya.gz uzantılı olarak dosyayı sıkıştıracaktır.

Dosya açma komutu

Gunzip dosya.gz

Yukarıda komutları gz olarak sıkıştırmak ve açmak için kullanabilirsiniz.

TAR.GZ AÇMA PROGRAMI

Bu dosya uzantılarını açmak için RAR ve ZİP programlarını kullanabilirsiniz. Bu dosyaları tek seferde kolaylıkla açabilirsiniz.

Bunun dışında programsız açmak için komutları kullanarak dosyayı açarak kullanabilirsiniz.  Bunun için buradaki link üzerinden pdf dosyasını indirerek kullanabilirsiniz.

Yukarıda konumuzda tar.gz dosyasını açma programsız ve programlı olarak nasıl açılır konusunda siz takipçilere destek vermeye çalıştık. Bununla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından tarafımıza sorularınızı gönderebilirsiniz.

Diğer tüm konularda sorularınız için bilgisayarcıya soru sor sayfamızı kullanarak sorunları bize bildirerek cevaplar vermeye çalışacağız.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın