Sponsorlu Bağlantılar

instagram sahte hesap nasıl tespit edilir

43.726 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, günümüzde en popüler sosyal ağ uygulamalarından biri olarak instagram da yüzlerce kullanıcının başını ağrıtan olanlardan biri de sahte hesaplar görülmektedir.

Bu instagram sahte hesaplar çoğu kişinin canını yakmaya devam etmektedir. Birçok instagram kullanıcısının videolarını, resimlerini izin almadan kullanmak, paylaşmak, başkasının adına gönderilen dm mesajlar bunlar instagram kullanıcıları arasında en çok yaşanan sorunların başında gelmektedir. Bizim bu konumuzda instagram fake hesap açanı bulma mümkün müdür?

Bu tür sahte hesaplar nasıl tespit edilir bunlarla ilgili olarak sizlere bu yazımızda birkaç tüyolar vermeye çalışacağız.

İNSTAGRAM FAKE HESAP AÇANI BULMA

Sahte hesap veya diğer adıyla fake hesapların sahibini bulmak mümkün mü, kim tarafından açıldı, kim açtı, mesajlar nereden gönderildi gibi sorulara meraklı kullanıcılar bir araştırma işine girebilir. Bizde kendi imkânlarımız ile kesin olarak bulamazsak da birkaç ipucu ile kendimize göre yorumlayarak tahmin etme şansımız olacaktır.

Aşağıda sizlere vereceğimiz küçük ipuçları instagram fake hesap açanı bulma kesin olarak değil de size sadece birkaç ipucu vererek çözümlemeye çalışacağız.

SAHTE HESAP HANİ MAİL ADRESİNDEN AÇILDI?

İnstagram da sahte hesap açmak için mail adresi gerekmektedir. Bu mail adresini sonradan doğrulama yapsan da yapmasan da bir e-posta adresine ihtiyaç vardır. Bu nedenle sizi tahrik eden, şantaj eden veya rahatsız eden hesabının e-posta adresini bulmak için şifre sıfırlama adımları üzerinden tahmin edebiliriz.

Tahmin edebiliriz diyoruz burada e posta adresi yıldızlı şekilde görüneceği için büyük ihtimal ile instagram fake hesap açan yine bir sahte mail hesabı olarak da açabilecektir.

İnstagram şifre sıfırlama yazımızı okuyunuz ve buradan parola sıfırlama için “https://instagram.com/accounts/password/reset/ adresi üzerinden de direk olarak şifre sıfırlamak için size sahte hesaptan mesaj atan veya paylaşım yapılan kullanıcı adını yazınız ve şifre sıfırlama için gönderilecek kod için mail adresi xxx şeklinde çıkacaktır.

Yukarıda kullanıcı adını yazdınız ve şifre sıfırlama için “a*****t@gmail.com” adresi e-posta gönderildiğini yazacaktır. Buradan bu mail adresini tahmin etmek gerekecektir.

Bu fake hesap tespit etme kesin bir yöntem değildir sadece tahmini olarak mail adresinden daha önce size bir mail filan geldiğinde acaba o kişi mi? Beni bilen birisimi gibi kendinize göre yorumlamak olacaktır.

İNSTAGRAM DA SAHTE HESAP KİME AİT

Diğer bir yöntem sizinle mesajlaşarak küfür eden veya sahte hesabın nereden geldiğini, hangi bölgeden, şehirden bulmaya yardımcı olacak ikinci bir yöntem olarak link kısaltma yöntemidir.

Bu yöntemi biz site sahipleri, istatistikçiler, seo uzmanları sıklıkla kullandığı yöntemdir. Şimdi söyle söyleyelim kısaltılmış linkler ne kadar açılmış, nereden açılmış bunları, kaç kişi bu linkleri açmış gibi istatistikleri bu linkler üzerinden öğrenebilirsiniz.

Sizin yapmanız çok basit “https://bitly.com/ adresinden giriş yapınız. Burada herhangi bir sitenin sayfasının link adresini kısaltma yapınız. Aşağıda buna örnekleme yaparak anlatacağım böylece fake hesap tespit edilebilir mi konusunda emin olarak değil de bu kişinin nereden girdiğini bulabiliriz en azından.

Yukarıda kendi adresimi shorten yazan yere yazdığımda “ademocut.com” adresinin kısa link adresinin karşılığı olan “https://bit.ly/2U2St7v” olarak görünecektir.

Şimdi instagram fake hesap açanı bulma için yukarıda kısaltılmış link adresini dm üzerinden mesajlaştığınız kişiye özel mesajdan atarak bu linki açmasını sağlayın.

Bu linki açtığında istatistik olarak açılma sayısı, nereden açıldığını görülecektir. Bunu görmek için “https://bit.ly/2U2St7v+” link adresinin sonuna + artı işareti koyarak tarayıcıya yapıştırdığınızda bilgiler çıkacaktır.

Yukarıda iki farklı yöntemle sahte hesap açanla alakalı hesap bulma yöntemini verdik. Fakat bu yöntem bizim tarafımızdan denenecek yöntemlerdir.

Önce konularımızda instagram ip adresini bulma konusunda bilgi vermiştik. Bu konuda yazımızı okuyabilirsiniz.

FAKE HESAP TESPİT EDİLEBİLİR Mİ

Sahte hesap tespit edilebilir mi bu soru çok sorulmaktadır. Bu sorunun cevabı aslında savcılık kanalı ile eğer bazı hukuki sebepler olursa savcılık ip adresini talep edebilir.

instagram fake hesap savcılık uyuşturucu, insan kaçakçılığı ve diğer büyük suçlar nedeniyle instagram dan ip adresi talep edebilir.

Bunun için “https://help.instagram.com/494561080557017/?helpref=hc_fnav&bc[0]=368390626577968&bc[1]=285881641526716” adresi üzerinden instagram tarafından gerekli bilgiler verilmiştir.

İnstagram sahte açılan hesabın sahibini bulma bizim tespit etmemiz zordur, sadece bunu kolluk kuvvetleri, savcılık ve emniyet güçlerinin, siber suçlarla mücadele polisleri tarafından suç işlendiğinin kanaatine varıldığında instagram ip adresi talep edilir.

İnstagram sahte hesap tespiti mücadelede bizim üzerimize düşen görevler nelerdir? Biz sadece adımıza açılmış sahte hesabı şikâyet edebiliriz.

Sahte hesabı şikayet etmek için bu yazımızı okuyarak nasıl şikayet edileceğine sair bilgi edinebilirsiniz.

İNSTAGRAM FAKE HESAP ANLAMA

İnstagram hesabın sahte olup olmadığını anlamak biraz güç olabilir, kullanıcılar kendi resimleri dışında farklı ağlardan aldıkları resimleri paylaşabilir, profil resmi olarak kullanabilmektedir. Bu nedenle kişiler kendi kimliklerini gizlemek için genelde farklı kişiliğe bürün amacıyla sahte resimler kullanmaktadır.

Bunu anlamanın en iyi yöntemi yine bizim gibi webmaster, seo uzmanları genel olarak Google Görsel arama motorunu kullanmaktadır.

Bunun nedeni kullanılan resimlerin özgün olup olmadığını kontrol etmek amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Bu nedenle sizin yapacağınız yöntem de “http://wizblogger.com/instadp/ adresi üzerinden fake hesap tespit etme için kullanıcının profil resmini büyütmek olacak ve bu resmi bilgisayara indirip Google görsel aramalara sürükle bırak yöntemi ile bu resmin nerelerde kullanıldığını tespit etmek olacaktır.

Burada çıkan arama sonuçlarında arattığınız resim daha önce farklı yerlerde sitelerde kullanıldıysa bulabilirsiniz.

instagram fake hesap telefon numarası bulmak maalesef mümkün değildir. Bu tür hesaplarda doğrulama yapılırken bu kötü niyetli kişiler telefon numarası vermemektedir. Bu nedenle telefon numarasını tespit etmek güçtür.

İNSTAGRAM FAKE HESAP KİME AİT

Bu yazımızda instagram sahte hesap nasıl tespit edilir, sahte hesabın sahibini öğrenme konularında bilgilendirme vermeye çalıştık.

Eğer çok ciddi sorunlar yaşanıyorsa instagram ip savcılık kanalıyla sorunlarınızı çözmeye çalışınız. Sizlerin de instagram face hesap tespit etme konusunda sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından bize sorularınızı gönderebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın