Sponsorlu Bağlantılar

SSH nedir

617 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda ssh nedir, ssh ne işe yarar bu konularda bilgilendirme yapacağız. Kelime olarak Secure Shell kelimelerinin baş harflerini alan SSH; Telnet ve Rlogin benzeyen uzak sunuculara bağlanma protokolüdür.

Sistem yöneticileri, uzak bir bilgisayara bağlanmak için teamviewer, radmin, alpamix, ammy gibi programlar kullanarak bağlanıyorsa sunuculara yani server uzaktan dos komutu ile müdahale edebilmek için SSH protokolü ile bağlanabilmektedir.

SSH NEDİR?

Sizin de bir web sunucunuz var, hosting yönetimi yapabilmek için kiraladığınız sunucuya uzak bağlantı yapabilmek sunucunuzu yönetebilmek için dos komutları ile sunucu güvenliğini kontrol edebilirsiniz.

Bunun için SSH protokolüne bağlanabilmek için küçük bir yazılıma ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yazılım olarak PUTTY yazılımı bu protokolü kullanmak için kullanabilirsiniz.

Putty yazılımı ile uzaktaki sunucunuza hosting firmasının vermiş olduğu bağlantı şifreleri, ip adresiniz ile şifreli bağlantı sağlamak suretiyle kontrol edebilir, sunucunuzu yönetebilirsiniz.

Sık kullanılan ve popüler ssh komutları aşağıdaki bir kaçından örnek vermeye çalıştık. Bunun için daha ayrıntılı bilgiler için araştırma yapabilirsiniz.

SSH KOMUTLARI

Htop : işlemci ( process ) izlemek için kullanılan komuttur. Hangi kaynakların işlemciyi çok kullandığını izleyebilirsiniz.

Zip : zip uzantılı dosya sıkıştırma için kullanır

Unzip : Sıkıştırılmış zip dosyalarını açmak için kullanılır

Shutdown : Sunucuyu tamamen kapatmak için kullanılır

Reboot : Sunucuyu yeni başlatır.

Who : sunucuya bağlı kullanıcıları gösterir.

Bunun gibi ve onlarca komutu bulabilirsiniz. Bu konumuzda ssh nedir bu konuda sizlere yardımcı olmaya çalıştık. Bununla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından veya diğer tüm sorular için soru-cevap sayfamızı kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın