Sponsorlu Bağlantılar

Siber zorbalık nedir?

598 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, Bilgisayar bilimi konusunda bu yazımızda dijital zorbalık nedir ve bununla ilgili dijital zorbalık da alınması gereken önlemler konusunda siz takipçilerimize, bu ders konusunda araştırma yapan öğrencilere bilgiler vermeye çalışacağız.

DİJİTAL ZORBALIK NEDİR?

Daha önceden bilgisayar etik kuralları hakkında bilgi vermeye çalışmıştık. İnternet ortamında bu etik ilkelerine uyulmayan davranışlara siber zorbalık denilmektedir. Başkalarından kaynaklı olarak kötü davranışlara zorbalık adı verilmektedir.

Genelde dijital zorbalık sosyal ağlarda sıklıkla yaşanmaktadır. Bu dijital zorbalığa başka bir örnek verecek olursak günlük olarak e-posta kutunuza baktığınızda istenmeyen mailler birer dijital zorbalıktır. Sizin idaredeniz ve isteğiniz dışında gelen mailler birer zorbalık olarak isimlendirebiliriz.

Bu örneği biraz daha genişletirsek telefona gelen istenmeyen spam kısa mesajlar ( sms ) bunlar birer dijital zorbalıktır. Bunun dışında Twitter, Instagram, Facebook başta olmak üzere diğer sosyal ağlarda yapılan yorumlara hakaret niteliğinde cevaplar birer örnektir. Dijital zorbalık suçu işlenirken en çok başka bir kimliğe bürünme, sahte hesaplarla ve küçük çocuklara karşı işlenmektedir.

SİBER ZORBALIK İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER

Yukarıda dijital zorbalık nedir, ne demek konularında birer örnek vererek kısaca anlatmaya çalıştık. Şimdi gelelim bunlar için alınacak önlemlere nasıl bir önlem, tedbir alınabilir.

  • Sosyal ağlarda işlenen bir dijital zorbalık yaşanıyorsa karşı hesabı şikâyet etmek olacaktır. Hesabı şikâyet ediniz, engelleyiniz.
  • Eğer siber zorbalık devam ediyorsa telefondan ekran görüntüsü alarak bu kişileri siber suçlarla mücadele, savcılığa şikâyet edilmelidir.
  • Çocuklarınızda arkadaş olarak bu tür dijital zorbalığa karşı kendi tedbirlerinizi alınız.
  • Çocukları spor, sanatsal faaliyetlere yönlendirin.
  • Çocuklarına ait fotoğrafları sosyal ağlarda paylaşmayın.
  • Çocuklarınız sosyal medya kullanımı sınırlandırın

Yukarıda basit kurallarla siber zorbalığa karşı önlemler alabilirsiniz. Bu konuyla alakalı olarak siber zorbalık ne demek, dijital zorbalık nedir gibi konulara sorulara cevaplar vermeye çalıştık. Bununla alakalı sorularınız için sayfamızın altında yorumlardan bize sorabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın