Sponsorlu Bağlantılar

İnternet etiği nedir?

880 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda bilgisayar derslerinde sıklıkla sorulan sorulardan biri olan bilgisayar etiği nedir, bilgisayar etik kuralları nelerdir bununla ilgili sorulara cevaplar vermeye çalışacağız. Bu konumuz olan bilgisayar etiği nedir? Bununla ilgili bilgi vereceğiz ardından kurallar hakkına birikimlerimizi anlatacağız.

BİLGİSAYAR ETİĞİ NEDİR?

Günümüz teknoloji çağında artık her şeyi internet üzerinden aramaya, sorgulamaya başladık artık o kadar interneti kullanır olduk ki sağlık problemi yaşadığımızda bile doktor yerine ilk internet üzerinden araştırmalar yapmaktayız.

Bu nedenle elimizin altında mobil telefonlardan, bilgisayardan girdiğimiz ve araştırmalar yaptığımız internet ortamında başkalarına zarar vermeden dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Yani ahlâka uygun kuralları aşmadan bu kurallara uygun şekilde interneti kullanmak gerekir.

Kısacası internet ortamında uyulması gereken kurallara bilgisayar etiği denilmektedir. Bu uyulması gereken bu bilgisayar etik kuralları nelerdir?

BİLGİSAYAR ETİK KURALLARI NELERDİR?

Konu içinde dediğimiz gibi internette başkalarının kişilik haklarına saldırmadan, başka kurum, kuruluş ve kişilere zarar vermeden uyulması gereken kurallar neler?

  • Karşınızdakinin de bir insan olduğunu yüz yüze de olsa konuşmazsanız, sesini görmezseniz bile kişilere saygı göstermelisiniz.
  • Kişilerin manevi değerlerine, hangi dinden olduğunu, hangi ırktan olduğunu gözetmemeksiniz saygı duymanız gerekecektir.
  • Küfürlü, tehdit içerikli yazışmalardan kaçının bu genelde sosyal ağlarda sıklıkla yaşanmaktadır. Herhangi birinin yorumu altında tehditkâr, saldırgan ve küfürlü yorumlar yazılar yazmayınız.
  • Karşınızda birisi varmış gibi saygı göstermelisiniz.
  • Yazılarınızı, yorumlarınızı büyük harflerle yazmayınız. Büyük harf, yüksek sesle konuşur gibi saygısızlık olarak algılanmaktadır.
  • Başkalarına ait görsel resimleri, videoları kendine ait yazıları izin almadan paylaşmayın.

Yukarıda bilgisayar etik ilkeleri nelerdir diye sorarsanız aslında bu daha da çoğaltılır. Günlük hayatımızda bir metro’ya, otobüse bindiğinizde karşıda kişiyle nasıl muhatap oluyorsanız internet ortamında da uzak şehirlerde, ülkelerde de yaşasa aynın kibar olmak bilgisayar etik kuralları arasındadır.

  • Karşıdaki kişilere zarar vermez, bir başkasının da zarar vermesini engellemek gerekmektedir.
  • Bilgisayarda korsanlık yapılmaz başkalarının bilgisayarı, tableti, telefonu içine sızıp dosyaları karıştırılmaz. Bu aynen arkadaşınızın, sevdiğiniz birinin cüzdanını izinsiz karıştırmak gibidir. Hem abes olur hem de yasal olarak suçtur.
  • Zorbalık yapılmaz.

Bu yukarıda başlıca kurallar, ilkeler bilgisayar etiğine uygun olarak hareket edilmelidir. Bu yazımızda bilgisayar etiği nedir, bilgisayar etik kuralları nelerdir gibi sorulara temel nitelikte cevaplar vermeye alıştık. Bununla alakalı sizin de katacağınız bilgileri yorumlar kısmından yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın