Sponsorlu Bağlantılar

Neden korsan yazılım kullanmamalıyız?

1.088 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda korsan yazılımları neden kullanmamalıyız, sakıncaları nelerdir? Bu tür akıllara gelen sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

Korsan yazılımların sakıncaları konusuna başlamadan önce korsan yazılım nedir? Bununla ilgili olarak bir ön bilgi vermeye çalışacağız.

KORSAN YAZILIM NEDİR?

Bir kişinin kendi zihni tarafından geliştirilen lisanslı ve telif hakkına sahip yazılım, eserleri izinsiz hiçbir ücret ödemeden kullanılan yazılımlara “korsan yazılım” denilmektedir. Çoğu kişi internet üzerinden ücret ödemeden internetten indirerek bilgisayar dilinde crackleme, ilaçlama denilerek lisansız, kaçak yazılım olarak kullanılmasıdır.

Para vermeden kullanılan ücretli yazılımlar insanı cezbetmektedir. Bu nedenle korsan yazılımlara bir eğilim mutlaka olmaktadır. Bizim bu konumuzda korsan yazılımların zararı nelerdir, korsan yazılım kullanılırsa ne olur? Bununla ilgili olarak elimizden geldiğince sade bir dille bilgilendirme yapacağız.

KORSAN YAZILIMLARIN ZARARLARI NELERDİR?

Korsan yazılımda başı çeken ülkenin başında gelen ÇİN de yazılım harcamaları yüzde 8 civarında olduğu söylenmektedir. Bu korsan yazılımların ne gibi zararları vardır?

Rastgele internet üzerinden indirdiğiniz bir antivirüs yazılımın kendisi birer virüs olabilir veya piyasada parayla satılan bir yazılımı full diye indirerek cracklediğiniz de bu crackli dosya virüslü olabileceği için bilgisayarınızda bulunan dosyalar, belgeler, sistem dosyaları dışında bilgisayara bulaşabilecek zrarlı kodlar nedeniyle banka bilgileri, kredi kartı bilgileri, kişisel bilgiler, verileriniz tehlike altındadır ve çalınması kaçınılmaz olabilir.

Kısaca korsan yazılım bilgileriniz yabancı, korsanların eline geçerek soyulabilir, bilgileriniz başkalarına satılabilir. Korsan yazılımların zararlarından sadece biridir.

KORSAN YAZILIMIN SAKINCALARI

Her lisanslı programın birer lisans anahtarı vardır. Eğer siz ücret ödemeden bu programı herhangi bir şekilde kullanıyorsanız bilgisayarınızda korsan yazılım kullanıyorsunuz demektir. Buda Telif Hakları 5846 sayılı ve 1951 tarihli Fikir ve Sanat Eserleri Yasasını çiğnemiş oluyorsunuz demektir.

Bilgisayarda Lisansız yazılım, Lisansız program bulmak çok kolaydır. Bunun için büyük işletmelerde, kafeler de Microsoft ve diğer yazılım sahipleri, şirketi denetim yapmakta ve cezai işlemler yapılmaktadır. Bu rakamlar çok büyük parasal cezaları gideceği için maddi bakımdan sıkıntı olacaktır.

Bu nedenle korsan yazılımları kaldırmak gerekecektir. Korsan yazılımı kullandığınız bilgisayardan başlayarak kontrol edebilirsiniz.

Bilgisayar kasası üzerinde, lisans etiketi olacaktır bu etiket ile bilgisayarın lisans anahtarını kontrol etmeniz gerekecektir.

BİLGİSAYAR ÜRÜN ANAHTARINI ÖĞRENME

Yukarıda konumuzu incelediğinizde ürün anahtarı lisansı öğrenebilir ve kontrol ederek uyuşup uyuşmadığını kontrol edebilirsiniz. Uyuşmuyorsa bu anahtarı kaldırıp kasada bulunan lisans anahtarı ile değiştiriniz veya destek alınız.

Bilgisayar program ekle / kaldır menüsünden yüklü programları inceleyerek hangilerinin lisanslı olup olmadığını orijinal olup olmadığına bakınız. Konumuzun başında dediğimiz gibi korsan yazılım neden kullanmamalıyız konusunda bildiklerimizi aktardık bunu bilgisayar bilişim derslerinde, ders konusu ayrıca sınavlarda sorulmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın