Sponsorlu Bağlantılar

Seo için kullanılan araçlar

15 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda seo’da kullanılan araçlardan bahsetmeye çalışacağız. Eğer sizde kendi bünyenizde seo çalışması yapıyorsanız bunun için ücretsiz olarak kullanabileceğiniz araçlar hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Bunun için Google bir çok ücretsiz olarak kullanabileceğiniz araçları sizlere sunmaktadır. Bunun yanında bu işleri ücretli bir şekilde pahalı fiyatlara yapan araçları da bulabilmek mümkündür. Bu nedenle Google bize sunduğu hizmeti en iyi şekilde yararlanmak mümkündür.

SEO İÇİN KULLANILAN ÜCRESİZ ARAÇLAR

  • Google webmaster tools

En önemli araçlardan biridir. Seo için kullanabileceğimiz araçların en başında gelmektedir. Bu aracı kullanabilmek için Gmail hesabınızın olması ve sitenizin doğrulanmış olması gerekmektedir.

Sitenizin doğrulaması ve ayrıntılı kullanabileceğiniz için web üzerinden araştırma yapabilirsiniz. Bu araç üzerinden robots.txt, sitemap gibi bir çok testi yapabileceğiniz gibi engellenmiş url adreslerini görebilirsiniz.

Bunun dışından Google gibi getir işlemlerini de bu araç üzerinden yapabilirsiniz. Bunun dışında sitenize alınan backing sorgulaması yapabilirsiniz.

  • Google Analytics optimizasyonu

Bu araç üzerinden yine doğrulama gerekmektedir. Buradan alacağınız kodu sitenize head bölümüne ekleyerek sitenizde canlı ziyaretçileri, gelen trafiği, teknoloji, ziyaretçi raporu, dönüşüm takibi, edinme, sayfa analizi ve bir çok sitenizle alakalı istatistiği görebilirsiniz. Bunun için ayrıntılı kullanım için web’den araştırma yaparak öğrenebilirsiniz.

  • Yandex Metrica

Google analytics gibi aynen Yandex Metrica bu işe yapmaktadır. Fazlası da var diyebilirim. Sitenizden dış çıkışlar, sitenize gelen ziyaretçilerin yapmış olduğu fare hareketlerine kadar inceleyebilirsiniz.

  • Google trends

Burada sizin uğraştığınız sektörde diğer kullanıcılar hangi kelimeleri aratmış öğrenmek için o aramalara uygun içerikler arama oldukça işe yarayacaktır. Bunun için ücretsiz araçlar için Google Trends kullanabilirsiniz.

Bir anahtar kelime yanında hangi kelimelerle aratıldığını bu ücretsiz araçla öğrenebilirsiniz. Bunun için ayrıca ayrıntılı kullanımı webden araştırmak suretiyle bulabilirsiniz.

Bunun dışında ücretsiz ve deneme süresi olan bazı seo araçlarını isimlerini vererek sitenize gelen linkleri kontrol edebilir, link çıkışlarını kontrol edebilirsiniz.

  • Ahrefs kontrolü için “https://ahrefs.com/ adresi üzerinden kontrol edebilirsiniz.
  • Sitenize gelen linkleri kontrol etmek için ayrıca ücretsiz olarak kullanabileceğiniz araçlardan biride “org” adresi üzerinden link kontrolü yapabilirsiniz.

Yukarıda sizlere Arama motoru optimizasyonu konusunda ücretsiz kullanılan seo araçlarından bahsetmeye çalıştık. Bununla alakalı sorularınız ve sizinde katkılarınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından tarafımıza sorularınızı gönderebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın