Sponsorlu Bağlantılar

Mobil siteleri uyumlu şekillerde yapılandırma

18 views
Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzde yaygın bir şekilde kullanılan mobil cihazlar üzerinden internet kullanımı artmış durumdadır. Artık masaüstü bilgisayarlardan fazla elimizin altında bulunan mobil cihazlar ile site ziyaretleri artmıştır.

Hal böyle olunca websiteler de mobil uyumlu yani responsive olarak yapılandırılmaktadır. Yani siteleriniz mobil uyumlu olması artık zorunlu bir hale dönüşmüştür. Sizde internet sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını mobil uyumluluk testi yaparak kontrol edebilirsiniz. Bunun için “https://search.google.com/test/mobile-friendly?hl=tr” adresi üzerinden sitenizi kontrol ediniz. Eğer uyumlu değilse büyük ihtimal ile wordpress tabanlı sitelerde tema değişikliğine gidebilirsiniz.

Mobil uyumlu siteler pek arama dostu olmayabilir google botları sitenizi bulamıyor olabilir bunun için mobil site haritası oluşturmak gerekebilir bunun Google webmaster tools üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun yanında Google gibi getir de masaüstü ve mobil cihazlar için ayrı tanımlamalar vardır. Oluşturduğunuz site haritasını mobil gibi getir yapabilirsiniz.

Sitelerin Google aramalarında mobil cihaz üzerinden bulunup bulunmadığını kontrol ediniz ve site haritasını mobil cihaz olarak google gibi getir üzerinden gerçekleştiriniz.

Unutmayın sitenizi arayanların mobil sitenizi bulabilmesi için Google siteyi doğru bir şekilde tanıması gerekmektedir. Bunun dışında bu işlemi yaptıktan sonra sitenizin herhangi bir url adresini mobil uyumlu olup olmadığını yukarıda mobil uyumluluk testine tabi tutarak görünürlüğünü inceleyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın