Sponsorlu Bağlantılar

Search engine { arama motoru } nedir?

690 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda arama motoru nedir, ne işe yarar, mantığı nedir konularında siz takipçilerimize bilgi vermeye çalışacağız.

İnternette bir konu, haber, bilgi aramak istediğiniz de internet tarayıcı veya diğer adıyla web browser kullanarak arama yapılmaktadır. Bu tarayıcılar arasında en çok kullanılan Chrome, Yandex, Explorer, Mozilla olarak örnek vererek değinirsek bu tarayıcılara yazdığımız anahtar kelimeler ile arama yapabiliriz.

Fakat bu tarayıcılar birer yazılım, programdır. Bu programlarında kullandığı bir arama motoru vardır, bu arama motorları üzerinden aradığınız konuları bulabilirsiniz. Bizimde bu konumuzda arama motoru diğer İngilizce adıyla Search engine adı verilmektedir.

ARAMA MOTORU

İnternette bulunan içeriği bulmak için kullanılan farklı algoritmalar ile çalışan bir yazılımdır. Tarayıcıda arama çubuğuna “teknoloji haberleri” kelimesini yazdığınızda ise bu kelimelerle alakalı içeriği en zengin ve aranan kelimeye uygun sonuçları getirecektir.

Arama motorları bu kelimeleri kısa zamanda internette tarayarak en alakalı web siteleri size listeleyecektir. Bu listeleme SEO çalışması yapan SEO uzmanları tarafından çalışmalarla üst sıraya çıkarma tekniği kullanan sayfalar veya ücretli reklam çalışması yapan siteleri en üst sıralarda gösterebilmektedir.

Bu farklı bir çalışma olduğu için bunu SEO çalışmaları sayfamızdan ayrıca inceleyebilirsiniz. Arama motorlarında konuları web sayfası olan kullanıcılar tarafından yazılan makaleler, yazılar arama motorları tarafından indexlenmesi ile taranarak sonuçlarda gösterilmektedir.

ARAMA MOTORU NASIL ÇALIŞIR?

Arama motorlarının kendilerine ait bir bot örümcekleri vardır. Bu botlar sayfaları girilen yazıları belli zaman dilimlerinde ziyaret ederek indexlemekte yani siteleri kayıt altına almaktadır. Bu indexleme yazılarda kullanılan html kodları ile algılanmaktadır.

Sayfa indexlemek istemeyen siteler NOİNDEX kodu kullanarak aramalarda görünmesini istemediği sayfalarında kullanabilirler. Siteyi ziyaret eden botlar girilen içerikleri indexledikten sonra internet kullanıcısı arama yapmak için internet tarayıcı kullanarak arama kelimesini yazarak arattığında tarayıcı da hangi arama motoru kullanıyorsa o arama motorunun kullandığı algoritmaya göre sayfayı listelemektedir.

Arama yapılan “anahtar kelime” göre en alakalı ve zengin içerikli sayfalar sırasıyla listelenecektir. Böylece kullanıcıya en uygun içerik sunulmuş olacaktır.

EN ÇOK KULLANILAN ARAMA MOTORLARI

Kullanıcılar en çok ve en yaygın olarak kullandıkları arama motorları olarak aşağıda listeli olarak sizlere vereceğim bu liste uzun olacağı için kısa tutacağız.

  • GOOGLE ARAMA MOTORU
  • YAHOO
  • BAIDU
  • BİNG
  • YANDEX
  • AOL SEARCH

Bunlara örnek verebiliriz. Bu ara motorlarını tarayıcı üzerinden değiştirerek kullanılmaktadır. Buna bir örnek olarak aşağıda linkten öğrenebilirsiniz.

CHROME’DE ARAMA MOTORU NASIL DEĞİŞİR?

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan arama motoru GOOGLE olarak söyleyebiliriz. Bu arama motoru Google Chrome kurulumu yaptığınızda varsayılan olarak kullanılmaktadır. Fakat bunu isteğe göre diğer arama motorları ile de değiştirebilirsiniz.

Bu konumuzda sade bir dille size arama motoru nedir, arama motoru ne işe yarar konularında bilgi vermeye çalıştık. Bununla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın