Sponsorlu Bağlantılar

Sabit Disk’ten Kesin Kalıcı Olarak Bilgi Nasıl Silinir ?

2.315 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar’da verilerin , bilgilerin saklandığı tutulduğu yer olarak harddisk yani sabit disklerde günde onlarca , yüzlerce verileri kopyalanır veya silinir . bu veriler yanlışlıkla silindiğinde veya format atıldıktan sonra tekrar kurtar mümkündür. Bu konuda daha önceden hazırladığım Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır konusunda daha önceden bahsetmiştim.

Bu konumuzda hdd , sabit disk’ten kalıcı yani geri dönüşümsüz olarak kesin nasıl silinir  konusunda siz takipçilere bilgi vermek istiyorum. Bilgisayarın harddisk bilgi yüklendiğinde sektörlere yazılır daha sonra bu bilgiler sektörlerden okunarak bilgi işlenir ve istediğiniz verileri ekrana gösterebilirsiniz. Bu bilgileri sil ( del ) ile silmekle tam olarak silmiyorsunuz. Bu silinen dosyaları özel programları kullanarak tekrar geri getirebiliyorsunuz. Bilişim Polisleri bir yere operasyon yaptıklarında bilgisayarın harddisk el koyarlar böylece o bilgisayarda özel metotlar ile geri getireceği için verilere rahatlıkla ulaşabilirler. Siz ne kadar format atarsanız atın üç , dört daha fazla geride bilgileri geriye alabiliyorsunuz. Peki bu bilgiler kesin olarak nasıl disk silinir. ?

harddisk icon değiştirme

Bunun için  bilgisayarın harddisk fabrika ayarı’na geri getirmemiz gerekecektir. yani ilk gün gibi sabit disk kullanmamız gerekiyor. Buna Low Level Format Zero Format diyebiliriz. Bilgisayar üzerinde tüm bilgileri silecek , oluşan bad sektörleri’de tamamen silecektir. Bu işlem uzun bir zaman alabilir bir kaç gün bile uzadığı olmuştur disk boyutuna , kapasitesine göre değişkenlik sağlar.  Bunun için bazı araçlar kullanmak bununla ilgili olarak kullanacağımız programlar şunlardır.

Maxtor Powermax , Seagate MaxBlast 5 , Disk Wipe , Active@ KillDisk ,  Hard Drive Eraser , Acronis ,  HirenBoots Disk Eraser gibi bir çok programları kullanarak geri dönüşümsüz silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Arama Tags & Etiket ;

kesin silme , geri gelmeyecek şekilde silme , geri dönüşümsüz silme , hdd veri silme , sabit disk dosyaları geri gelmeyecek şekilde kesin silme , kalıcı dosya silme , klasörleri geri dönüşümsüz silme , kurtarılmayacak şekilde silme

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın