Sponsorlu Bağlantılar

Sabit Disk’im MBR veya GPT olduğu nasıl Anlarım ?

4.015 views
Sponsorlu Bağlantılar

Hard disk yani H.D.D ‘de iki farklı terim vardır bunlardan birincisi MBR ve ikincisi ise GPT özellikleridir. İlk önce bunlar hakkında bilgi vereceğim daha sonra bilgisayarımızın sabit diski hangi özelliğidir bu nasıl öğrenilir bununla ilgili pratik bilgi vereceğim.

MBR Nedir ?

Master Boot Record yani kısaltılmış şekli ile MBR ; Harddisk’in ilk sektörüdür. Bu bölümde bilgisayarın ilk açılışında yani boot olurken hangi hangi ilk sektörden başlayacağı seçilir. Sabitdisk’te dört tane mbr yani birincil bölüm olabilir.  Bunu şöylede diye biliriz ki bir bilgisayara dört tane işletim sistemi yüklenebilir o zaman burada bilgisayarın açılışında hangi işletim sistemi ile başlayacağı  mbr ön yüklemesinde sorulmaktadır.

MBR = 2 TB kadar destekler

sistem başlatma

Açılışta Mbr nereden düzenlenir ? Bunun için Bilgisayar ( sağ tuş ) > Özellikler > Gelişmiş > Başlangıç ve Kurtarma > Ayarlar kısmından varsayılan işletim sistemi seçebilirsiniz.

GPT Nedir ?

Guid Partition Table kısaltılmışıdır. peki bu ne anlama gelir ? veri depolamada bir adım öndedir. Burada mbr göre sınırlı olmayan bir bölümleme yapılabilir.

Daha ayrıntılı konu için İnternet üzerinden arama yapabilirsiniz . Şimdi konumuzda bilgisayarımızda kullandığımız harddisk’tin gpt mi veya mbr olduğunu nasıl anlarız ? bununla ilgili olarak bilgiye geçebiliriz.

GPT : 2 GB’den daha büyük 9.4 ZB kadar desteklemektedir.

harddisk mbr - gpt

 

 

Disk Bölümlemelerinde karşınıza çıkacak olan bu seçenekte siz gpt kullanabilirsiniz , fakat yeni bir işletim sistemi kuracak iseniz mbr seçeceksiniz. Gpt sadece uefi destekli bilgisayarda çalışmaktadır.

Sabit Disk’im Mbr & Gpt olduğunu Anlama ;

Win + R tuşları ile çalıştır penceresini açıyoruz ve çalıştır penceresine devmgmt.msc komutunu yazalım. Aygıt Yönetici olarak pencere açılacaktır.

aygıt yöneticisi

Aygıt Yönetici > Disk Sürücü bölümüne geliyoruz > Faremiz ile sağ Klik yaparak Özellik bölümüne giriyoruz.

aygıt yöneticisi-1

1 numaralı yazıda Birimler sekmesine giriyoruz ve 2 numaralı işaretli yerde Doldur butonu bastığımızda Bölümleme Stili yerinde Ana Önyükleme Kaydı ( Mbr ) yazdığını göreceksiniz. Böylece kullandığınız diskin mbr mi veya gpt mi olduğunu öğrenmiş oldunuz birde bunu video anlatım ile nasıl yapıldığını öğrenelim.

Video Anlatım ;

Arama Tags & Etiket ;

disk gpt mi ? , sabit disk mbr mi ? , Ana Önyükleme Kayıdı , GUID bölümleme tablosu , partition bölümleme , hdd hangi bölümle oluşturulmuş

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler: , , , ,

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın