Sponsorlu Bağlantılar

sabit disk şifreleme nasıl yapılır?

1.936 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konu anlatımda bilgisayar sabit disk şifreleme konusu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Kullandığımız veya eski kullanılmayan diskler bir başkasının eline geçtiğinde bilgi güvenliği,veri güvenliği sağlanması amacı ile şifreleme nasıl yapılır, şifreleme ile veri güvenliği sağlanması hakkında küçük ama etkili bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Yeni bir disk aldınız ve eski disk’deki bilgileri yenisine aktardınız fakat siz ne kadar bu bilgileri silseniz’de format atsanız’da bu bilgileri geri kurtarmak mümkündür. Bu nedenle burada depolanan bilgileri şifrelemek o kadar önemlidir. Disk Şifreleme ile önemli bilgileri koruma altına alarak yabancı gözlerden, bilgi korsanlarından korumuş olursunuz. O zaman işinize yarayacak disk şifreleme yöntemleri hakkında bilgi vermeye başlayalım.

disk şifreleme nasıl yapılır?

Bu konuda en önemli Windows özelliğinden biri olan BitLocker bu iş için biçilmiş kaftandır. İşletim sistemlerinizde bu özellik ile tam disk koruması  için bitlocker kullanarak verileri son derece güvenli bir şekilde koruma altına alabilirsiniz. Disk tümünü şifreleme ile artık o disk bir başka bilgisayar üzerinde açılamayacak ve tüm verileri koruma altına alacaksınız. Ayrıca üçüncü parti yazılım olarak ise “TrueCrypt” programı kullanarak disk şifreleme yapabilirsiniz.

Ücretsiz ve Açık Kaynaklı bir yazılım olan TrueCrypt yazılımı ile sabit disk, flash bellek veya diğer depolama alanların tamamını yada bir bölümünü şifreleme yöntemi ile koruma altına alabilirsiniz.

yukarıda alanda sizlere önerdiğim Bitlocker ile şifreleme için işletim sisteminin desteklemesi gerekmektedir. Bunun için kullandığınız işletim sistemi olarak Windows 7, Windows 8, Windows 10 home paketleri haricinde üst sürümlerde kullanılabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın