Sponsorlu Bağlantılar

çalıştır engellenmiş sorunu nasıl çözülür?

742 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarda komut dosyalarını çalıştırmak için örnekleme verirsek cmd, calc, regedit vb komutları hızlı bir şekilde açmak çalıştırmak için yazdığımız Çalıştır Penceresi win+r tuşlarına basarak hızlı bir şekilde açabiliriz. Fakat bilgisayara bulaşan virüsler, zararlı kodlar nedeni ile çalıştır engellenmiş olabilir. 

Bilgisayarımda, Görev Yöneticisinden açabildiğimiz çalıştır penceresi erişim engeli sorunu yaşanması virüsler nedeni ile çalıştır erişim engellendi sorunu bilgisayarda yaşanabilir. Bazende bu sınırlama, kısıtlama eğer iş yerinde, fabrikada veya resmi kurumlarda ise sistem yöneticileri tarafından erişim engeli konulabilir.

Eğer çalıştır engellemesi sistem admini yani yöneticisi tarafından engellenmiş ise bununla ilgili olarak sistem yöneticisine başvurmanız gerekir. Çalıştır Erişim Engeli bilgisayar üzerinde bazı ayarlar ile kısıtlama, engelleme yapılır. Bu ayarlara virüslerin neden olabileceği ihtimalide vardır.

Bilgisayar işletim sistemi sürümüne göre gpedit.msc komutu ile bu ayara ulaşabiliriz. Fakat bu komutu çalıştır penceresine yazmak gerekir, çalıştır penceresi açılmadığı için system32 klasörü içinden bu komut dosyasına erişim sağlayarak açabiliriz. 

Gpedit.msc komutunu Yerel Grup İlkesi Yönetici üzerinden çalıştır penceresi engellini kaldırmamız gerekecektir. Kullanıcı Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Tüm Ayarlar adımları izleyerek sağ tarafta panelde Çalıştır ile ilgili ayarları gözden geçirin burada herhangi bir ayar kapalı ise açınız ve bilgisayarı yeniden başlatınız. 

Böylece Yerel Grup İlkesi Yöneticisi üzerinden bir engelleme varsa, sorunu çözmeye çalışacağız, Burada herhangi bir sorun teşkil etmiyorsa Bilgisayarımızı tekrar Windows Safety Scanner Programı ile genel derinlemesine bir tarama yapınız. Bu program ile bilgisayarınızı virüs taraması yaptıktan sonra bir de Hijackers Yazılımı ile bilgisayarınızda zararlı kod veya virüsler nedeni ile herhangi bir sıkıntı olup olmadığını kontrol ediniz. 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın