Sponsorlu Bağlantılar

regedit { registry } silinen dosyayı geri getirme

3.608 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu anlatımda regedit ( Kayıt Defteri Düzenleyicisi ) içinden silinmiş bir regedit uzantısı, regedit dosyası geri getirilir mi? Bunu paylaşmaya çalışacağız.

Regedit Nedir?

Bilgisayarda yüklü tüm sistem dosyalarının kayıtlarının tutulduğu veri tabanına regedit denir. Bilgisayara yüklediğiniz programlardan tutunda işletim sistemi dosyaların kayıt altına alındığı ve bilgisayar açılışında tüm bu bilgileri tarayıp okuyarak gerekli bilgileri aldıktan sonra açılmasını sağlamaktadır.

Regedit dosyalarından birinin eksik olması, silinmesi programın ya da bilgisayarın açılmamasını sağlar yani kısaca çöker.

Bilgisayar regedit kayıtlarına ulaşmak için “regedit.exe” komutunu kullanmamız gerekecektir. Bu komutu ;

  • Win+R tuşlarına birlikte basınız.
  • Çalıştır penceresi açılacaktır.
  • exe” komutunu yazarak “Kayıt defteri düzenleyicisi” panelini açacaksınız.

regedit silinen dosyayı geri getirme

 Şimdi konumuza gelecek olursak silinmiş regedit dosyası geri getirilir mi? Bu şu şekilde söylemek gerekirse silinmiş veriyi geri getirmek mümkün değildir.

Kayıt defterinde dosya uzantıları .reg olarak kayıt edilir. Kayıt defterinden silinen dosyaların bir yedeği olmadığı surece geri getirmek mümkün pek değildir. Bunun için bu dosya üzerinde işlem yapacağınız dosyanın mutlaka bir yedeği alınız.

Regedit Yedeği Nasıl Alınır?

Konusunu ayrıca okuyarak yedekleme yaparak dosyaları öyle silin, sonra’dan yapacağınız ters bir işlem ile geri dönülmeyen hatalar yapabilirsiniz.

Bunun dışında Windows Server üzerinde bozulmuş, silinmiş regedit dosyalarını kurtarma işleminde başarılı olmuş bir  anlatım ile Windows 7, Windows 10 işletim sistemlerinde silinen regedit dosyalarını geri getirme işleminde başarılı olacağını düşünüyorum.

 

RegBack Nasıl Yapılır?

silinmiş reg dosyalarını kurtarma işleminde sistem dosyaları silinmiş ise bu kayıtları geri getirebilirsiniz. Fakat program kayıt dosyaları silinmişse bu programla ilgili dosyaları tekrar setup ( exe ) dosyasından yüklemek suretiyle regedit dosyalarına geri alabilirsiniz.

Bunun dışında üçüncü parti programlar ile regedit veri kurtarma programları da piyasada bulunmaktadır. Bu program kullanarak silinmiş registry dosyalarını geri getirmek ne kadar olur denemek gerekir.

Windows Registry Recovery programı ile silinen reg ( registry ) dosyalarını kurtarma işlemini deneyebilirsiniz.

Arama Tags & Etiketler ;

Regback nasıl yapılır, regback yapma, silinen reg dosyasını kurtarma, reg uzantılı dosyalar, regedit dosyalarını geri getirme, regedit dosyalarını kurtarma, regedit veri kurtarma, Registry veri kurtarma, registry dosyaları geri getirme,

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın