Sponsorlu Bağlantılar

RegBack ile bilgisayarı eski haline geri getirin..!

7.241 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarımızın Ana Kamurgasını oluşturan Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ne Windows işletim sistemi kayıtlarından tutunda , office programları hatta yeni bir program yüklendiğinde yüzlerce kayıt defterine girdi oluşturur ve program her açıldığında veya işletim sistemi bilgisayar açılışında bu kayıt girdilerini tek tek sorgulama yaparak bilgisayar o şekilde çalışmaya başlar.

Eğer bu girdilerden biri zarar görürse , silinirse program çalışmaz hata verir , işletim sistemindeki dosyalardan biri zarar görür ve silinirse bilgisayarımız hiç başlamaz veya bir yerde mutlaka bir patlak verir. Bu konumuzda Kayıt Defterinin yedeği ile çöken bilgisayar nasıl kurtarılır ? bununla ilgili olarak çözüm yolu deneyeceğiz.

Win + R tuşları ile çalıştır penceresine regedit.exe komutunu yazdığımızda kayıt defteri açılacaktır.  Burada bu girdilerin sağ tuş ile Ver dediğinizde yedeği Reg dosya uzantılı olarak alınacaktır. Bilgisayar bu girdilerin yedeğini geri yüklemek için bu yedeğe bir kere tıkladığınızda tekrar kayıt defteri düzenleyicisine kayıt edilecek geri yüklenecektir. Şimdi Bu konumuzda Reg kayıtları ile bilgisayarımızı eski haline geri nasıl yükleyeceğiz bununla ilgili olarak bilgi vereceğim.

Bilgisayarımız Regedit Dosyalarını yani Reg kayıtlarını her 10 günde bir yedeğini aşağıdaki dosya dizini içerisine yedeğini ( backup ) almaktadır.

C:\windows\system32\config\RegBack

görev zamanlayıcısı

 

Bunu görev zamanlayıcı üzerinden görebilirsiniz . Görev Zamanlayıcısını açarak \Microsoft\Windows\Registry altında göreceksiniz.

Şimdi Bu yedeği nasıl geri yükleyerek hatalı bilgisayar geri yükleyeceğiz ? bunun için sizlere aşağıdaki resimle  bilgisayarımızı kurtarmanız başka bir yöntemi göstermiş olacağım.

RegBack Nasıl Yapılır ?

* Bilgisayarımıza İşletim sistemine ait kurulum Cd veya Dvd takınız.

* Bilgisayarı cd üzerinden boot ederek başlatınız .

regback naıl yapılır (1)

Bilgisayarımızı cd üzerinden boot ederek yeniden kuruluyor gibi format atma şekli ile devam ediyoruz karşınıza yukarıda menü gelecek burada Türkçe Dil destekleri seçili gelecektir. Burada Next > İleri butonu ile bir sonraki arayüz menüsüne ilerliyoruz.

regback naıl yapılır (2)

 

Diğer menüde Repair your computer > Başlagıç Onarma seçeneği ile devam ediyoruz.

regback naıl yapılır (3)

Diğer menü’ye geçtikten sonra biraz bekleme işlemi sonra bir menü gelecektir ve burada Next > İleri butonu kullanıyoruz ve arkasından sonra menüye geçiyoruz.

regback naıl yapılır (4)

 

Burada Command Prompt menüsü seçiyoruz. Dos penceresi olarak siyah bir pencere açılacaktır. Bundan sonraki işlemi ise dos komutları ile yapacağız.

Şimdi Burada yapılması gereken adımları teker teker anlatıyorum. Regback içerisinde dosyaları kopyalayacağız ve bir üst klasör içine kopyalayacağız. Bunun için Regback dosyası içine nasıl gireceğiz.

regback naıl yapılır (5)

C: sürücü içerisine giriyoruz eğer sizde ilk önce C:KullanıcıAdı\User gibi geliyorsa C: geçmek için komut Cd.. yapın ve entere basın C:\> gelene kadar bu adımı yapın Daha sonra RegBack klasörü içerine ulaşmak için yukarıda resimde olduğu gibi komutları inceleyin.

Cd Windows  = bu komutu dos komutana girdiğinizde ve enter yaptığınızda windows klasörü içerisine giriyorsunuz. Cd Klasör adını yazarak entere basılınız.

Cd System32

Cd Config

Cd Regback

komutları yaparak yukarıda gördüğünüz gibi C:\Windows\System32\config\RegBack>  adımlarını takip ederek Regback klasörü içerisine ulaşmış oluyoruz.

Bu klasör içerisinde neler var SAM , SECURİTY , SOFTWARE , SYSTEM , DEFAULT  beş adet önemli dosyalar var şimdi bunu kopyalayacağız.

Copy *.* ..  komutunu yazıyoruz ve bu dosyaları kopyalama işlemini gerçekleştiriyoruz. ve daha sonra bu dosyaları bir sonra klasör olan Config dosyası içine kopyalamanız yeterli olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

RegBack ile bilgisayarı eski haline geri getirin..! (3 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Bu işlemi otomatik yapabilecek bir bat dosyası hazırlayıp çalıştırma şansımız var mı? Yani, işletim cd si ile boot ettik. Dos ortamına geçtik. Komutlarla uğraşıp durmayalım diye önceden hazırlanmış bir bat dosyası hazırlamıştık, bu dosyayı çalıştırabilir miyiz? Onu soruyorum.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın