Sponsorlu Bağlantılar

Ram Bellek Nasıl Boşaltılır?

8.339 views
Sponsorlu Bağlantılar

Ram ( Bellek ) “Random Access Memory” uzun açılımı ile Türkçe kelime anlamı ile rastgele erişim belleği anlamına gelmektedir. Bunu şu şekilde kısa özetlemek gerekirse harddisk görevi bilgileri siline kadar kayıt altında tutar siz bunu silerseniz bu bilgiler silinir.

Ram Bellek ‘de ise oyun oynamak isterseniz bilgisayarda yüklü oyunu ram belleğin hafızasında alarak oyunları buradan oynamaya başlarsın bu bellek bilgisayar açılıp kapanınca kayıp olur. yada bir başka örnek verecek olursak bilgisayarda bir dosyayı kopyalamak için ctrl+c tuşlarını kullanırız .

Bu dosyayı kopyalama komutunu verdiğinizde direk olarak bu bilgiler geçici olarak ram hafızasında tutulur. ctrl+v tuşuna bastığınızda ramin hafizasından kopyalama yapar yeni bir kopyalama ve program çalıştırana kadar bu bilgiler ramin hafızasında saklı durur ve bilgisayar kapandığında bu bilgiler kayıp olur.

Buraya kadar ramin görevini kısa anlattım. Bu geçici bellekte bilgisayar kapandığında bilgilerin gittiğinden bahsetmiştim. Bilgisayar kapanmadan bu ram belleği nasıl boşaltırız? bununla ilgili bilgi aktarmak istiyorum. Ram belleği temizlemek için neler yapılır? bununla ilgili olarak aşağıdaki yöntemi uygulayabiliriz. ilk önce basit bir yöntemi deneyeceğiz.

Ram meşgul eden programları iyi şekilde gözetleyelim. kullanılmayan programları kapatabiliriz. Bunun ctrl+shft+esc tuşlarına birlikte basarak windows görev yönetici penceresinden işlemler sekmesini giriniz.windows görev yöneticisi

bu kısımda bellek yazan yere bir kere fare ile dokunduğunuzda küçükten büyüye ,bir kere tıkladığınız da ise küçükten büyüye sıralama yaparak rami meşgul eden uygulamaları görebilirsiniz . Burada rami fazla kullanan program , uygulamaları görüp boşaltma işlemini yapabilirsiniz.

Şişen Rami Boşaltmak için “RamSaver”  programı kullanabilirsiniz. Bu program ile belleği temizlemiş olursunuz. Bu program ücretlidir.

Diğer Bir uygulama yolu aşağıdaki kodları masaüstünde bir kısayol hazırlayarak bu kodları işletim sistemine göre yapıştırın ve çalıştır dediğinizde ram belleğinizi temizlemiş olacaksınız.

Arama Tags & Etiket ;

rammı boşaltma , ram hafızasını silme , şişen rami boşaltma , ram belleği nasıl boşaltılır , ram hafızasını temizleme , ram bellek boşaltma , önbellek ram hafızasını boşlatma , ram boşaltma

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın