Sponsorlu Bağlantılar

Program kullanmadan programsız site engelleme

12.082 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda güvenli internet için  site engelleme konusunda siz takipçilerimiz den soru & cevap sayfamızı kullanarak gönderdiğiniz sorulara cevaplar vermeye çalışacağız. Gerçi şuan aile filtreleme programları yada belli bir vpn bağlantısı kullanarak belirlenen sitelere girişlerin yasaklandığı bir zamanda biz eski usul ile program kullanmadan programsız site engelleme nasıl yapılır? Bunu siz takipçilere anlatacağız.

Okul, İşyeri, ev, büro vs. çalışma sahasında öğrencilerin yada çalışan elemanların, görevlilerin belirlediğiniz sitelere girmenesini engellemek, yasaklamak istiyorsunuz bu konu anlatımda hiç bir yazılıma ücret, para ödemeden düşük bütçeli ve etkin bir tekniği sizlere paylaşacağız.

site engelleme programı kullanmadan “site yasaklama” konusunda sizlere Windows bileşenlerinden bu işlemi başarılı bir şekilde oluşturacağız.

Büroda yada ofiste elemanların sosyal ağlarda vakit geçirerek, iş veriminin düşmesine neden olmalarının önüne geçmek veya istemediğiniz sitelere girişi engellemek için “hosts” dosyasında düzenleme yapmak yeterli olacaktır. Bunun için aşağıdaki adımları takip ederek istenmeyen siteler nasıl engellenir? Bunu hep birlikte uygulamalı olarak yapalım.

BAZI SİTELERİ ENGELLEME

  • Bilgisayarım
  • İşletim sistemin kurulu olduğu bölüm genelde C: dir. Bu partition ( bölüme ) giriniz.
  • Windows
  • System32
  • Drivers
  • Etc
  • hosts ( fare yardımı ile sağ tuş ile “düzenle” ) yaparak açınız.
  • “C:\Windows\System32\drivers\etc” tırnak işaretini kullanmadan herhangi bir klasör yada win+r tuşlarına basarak çalıştır penceresine  yapıştırdığınız da direk olarak açabilirsiniz.

Birlikte Aç > Metin Belgesi olarak açınız ve örnek verecek olursak twitter , facebook, instagram, tumbIr, ve diğer ağlar yada web siteleri bloklama engelleme yapmak istiyorsunuz. Bu dosyayı aynen şu şekilde düzenleyin.

127.0.0.1 localhost ( sabit gelmektedir. )

127.0.0.1 twitter.com

127.0.0.1 www.twitter.com

127.0.0.1 https://www.twitter.com

yukarıda twitter adresi engellemek için bununla ilgili bağlantı şekillerini yazarak hatta buraya twitter.com adresinin ip adresini de 127.0.01 195.000.00.00 gibi yazarak twitter adresinin tüm bağlantısını engellemiş olacaksınız.

Bununla birlikte engelleyeceğiz tüm siteleri bu liste altında eklemek suretiyle site engelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. web site yasaklama işlemini bu dosya içine yazarak engellemek istenilen internet sayfalarını bu şekilde giriş kısıtlaması ile engellersiniz.

SİTE YASAKLAMA

Burada bir sorun hosts sayfasını düzenleme yaptık ve kayıt ederken sorun çıkarabilir. Bunun için bu hosts dosyasını masaüstüne kopyalayın burada değişiklik yaptıktan sonra tekrar etc dosyasının içine atın ve değişiklik yapıyım dediğiniz de eski dosyayı değiştirerek hosts dosyasını bu şekilde kayıt etmiş olursunuz.

Chrome, Mozilla ( Firefox ), Explorer, Edge, Safari, Yandex gibi tarayıcılarda başarılı bir şekilde çalışan bu programsız site engelleme, site bloklama yöntemi oldukça işe yaracaktır. Böylece evde çocuklarınızın rahatlıkla istenilen siteler dışında yasaklı sitelere girişini engellemiş olacaksınız.

ENGELLEME PROGRAMI

Bunun dışında bazı filtreleme programları istenilen anahtar kelimeleri girdiğiniz de o kelimeler ile arama yapıldığında yada o yasaklı kelimelerin olduğu sitelere girişini engellemektedir. Tabi her şeyin bir bedeli var bunun için belirli ücret karşılığı para ödemek zorunda kalabilirsiniz. Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows Xp işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz.

Sizinde web siteleri bloklama konusunda sorularınız için soru & cevap sayfamızı veya sayfamızın altında yorumlar kısmından tarafımıza sorularınızı, sorunlarınızı aldığınız hataları tarafımıza göndererek sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın