Sponsorlu Bağlantılar

Power Supply ( Güç Kaynağı ) Nasıl Seçilir?

3.591 views
Sponsorlu Bağlantılar

Power Supply Nedir?

Diğer adıyla güç kaynağı olarak bilinen power supply , şebeke akımını bilgisayar kasası içindeki donanım parçalarının ihtiyacı kadar güç ihtiyacını karşılaması için üretilmiş bir çevre birimidir.  Yazının başında dediğim gibi donanım parçaları ekran kartı , işlemci , ses kartı , harddisk , ram , dvd & cd sürücü , usb bellek slotları , soğutucu fanlar gibi birimlere kapasitelerine göre elektrik gücü sağlamaktadır. Bu konu başlığında olduğu için yeni bir kasa toplamak veya donanım yükseltmelerinde yetersiz geldiği için power supply neye göre seçilir? konusu üzerinde duracağız.

power supply

Power Supply alınırken neye göre baz alınır?

Kasa içindeki güç kaynağı satın alınırken hangi ihtiyaçlara göre baz alınarak satın alıyor? Bilgisayar kasasına giren şebeke elektriğini kasa içinde donanım parçalarının güç tüketim ihtiyacına göre satın alınması gerekmektedir. Kasa içinde kullandığınız ram adeti , kaç mhz olduğu , Anakart ( mainboard ) , işlemci ( intel , amd ) ve bunların kaç mhz hız ile çalıştığı , video kartların marka ve modeli’de etken olabilir ( nvidia , amd ) kaç adet ekran kartı kullanacağız , Kasa üzerinde kaç tane optik sürücü bağlı olacağı göz önünde bulunmalıdır.

Şunu da söylemek gerekirse , klavye , fare , usb slotları , soğutucu fanlar , bilgisayar kasası içine bağladığınız renkli fanların bile etki nedenleri power supply seçmede etkileyici nedenleridir.

Power Supply Seçimi ;

genelde kasa içinde bulunabilen güç kaynaklarını mümkün olduğu kadarı ile harici olarak siz tercih ediniz. Kasa içinde gelen power supply 350w gibi günümüz şartlarında düşük olarak verilmektedir maliyetlerin düşük olması nedeni ile o zaman sizin ihtiyaç duyduğunuz power supply için bir test yani güç hesaplaması yapmanız gerekecektir.

power supply gücü nasıl hesaplanır?

yukarıda konu başlığını incelemeniz gerekecektir. power supply test yapıldıktan sonra ihtiyacınız olan güç kaynağını temin edebilirsiniz.  Piyasada değişik markalarda ürünleri bulabilirsiniz bunlardan önerebileceğim markalar corsair , high power, ocz , lc power , glacial power , mushkin , thermaltake ,tagan kaliteli markalar bulunmaktadır.

Arama Tags & Etiket ;

power supply seçimi , power supply nasıl tercih edilir , power supply nasıl alınır , power supply kalitesi , power supply nasıl tercih edilir , power supply alma şartları neler , power supply neye göre alınır , power supply neye göre seçilir

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Power Supply ( Güç Kaynağı ) Nasıl Seçilir? (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Eleştiriye de açık değilsiniz yorumlar onay istediğine göre. Size kişisel bir tavsiyem olsun, insanlarla etkileşime geçmekten korkmayın.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın