Sponsorlu Bağlantılar

pil çeşitleri ve özellikleri nelerdir ?

1.792 views
Sponsorlu Bağlantılar

Günümüz teknoloji ürünlerini çalıştırmak için bir güce ihtiyaç vardır. Bunlara kısaca örneklemek gerekirse , televizyon kumandası , fare ( mouse ) , kablosuz klavyeler , duvar saati , kol saat, el radyolar, bios pilleri ve bir çok ürünü çalıştırmak için pil gerekmektedir.

bu konumuzda pil çeşitleri nelerdir? bununla ilgili olarak örnekler vereceğiz, pilin boyutu ve genişliği değişebilir ayrıca güç kapasiteleri ve verdiği volt’da değişkenlik gösterebilir. Şimdi bunlara örnek resimler ile kısaca bilgi vererek açıklamalarda bulunalım.

Pil Çeşitleri Kaça Ayrılır?

pilleri ilk başta iki sınıfa ayrılmaktadır. ilki kullan at tipi piller , diğeri tekrar şarj edilen piller olarak kendi aralarında ayırabiliriz.

Şarj Edilemeyen Kullan at tipi piller;

düşük maliyetli piller olarak söyleyebiliriz . Çinko-Karbon pil türlerdir. bunlar az enerji gerektiren yerlerde kullanılır. 10 tanesi bir liraya satılan piller gibi örnek verebileceğimiz pil türleridir. El Feneri , el radyolarını çalıştırmakta kullanılan veya çin malı oyuncak ayıları çalıştıran piller diyebiliriz.

Çinko-Klorid piller ise bir önceki örneğe göre daha canlı ve uzun ömürlü pillerdir. Alkalin pil – Alkaline/manganez Bu piller uzun ömürlüdür. daha fazla güç tüketimi isteyen yerlerde kullanılır. Dijital Fotoğraf makineleri , kablosuz klavye gibi yerlerde kullanılır. Piyasada “uzun ömürlü” pil olarak bilinmektedir.

gümüş oksitli piller

Gümüş Oksitli Piller bu piller işitme cihazlarında ve kol saatlerinde kullanılan pil türüdür. bu tür piller tehlikeli atık türü pillerdir.

Lityum ( Lithium ) piller pahalı pil türleridir. dijital kameralarda kullanılır. çok uzun ömürlü pil türü olması nedeniyle pahalıdır. lityum iyon piller ile karıştırmayın.!!

Civa pil dijital saatlerde kullanılan pil türüdür. Termal Pil askeri uygulamalarda kullanılan pil türleri olarak bilinmektedir.

Tekrar Şarj Edilebilen Pil Çeşitleri ;

kesintisiz güç gerektiren araç , alarm sistemlerinde kullanılan pil türüne Kurşun-Asit pil denilmektedir. bu tür pillerde sıralı altı adet hücre içerir.

kurşun asit akü piller

 

Lityum-İyon Pil bu piller günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu piller hızlı şarj olabilen pil türleridir , daha uzun ömürlü olması hafif yapılarına göre daha uzun ömürlü olması nedeniyle uzun süre dayanırlar. Dizüstü bilgisayarda , cep telefonlarında , müzik çalar gibi günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sodyum-Sülfür pil , Nikel-Demir Pil , Nikel Metal Hidrit pil , Sodyum Metal pil , Erimiş Tuz pili diğer örnek vereceğimiz pil çeşitleridir.

dikkat uyarı iconuBilinen en eski insan yapımı pile “Bağdat Pili” dir. ( Wikipedia ) MÖ 250 ile M.S 640 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. yapımında kullanılan malzeme bakır , demir , asfalt olduğu söylenmektedir.

Arama Tags & Etiket ;

ince pil , kalem pil , orta pil , kalın pil , yassı pil , 6v , 9v , 12v , AA 1.2V , 600 mah , 9.5V , pil çeşitleri nelerdir , pil türleri , pil yorumları , saat pilleri neler , bios pili , kuru pil , jeneratör , volta pil , leclanche pil , daniel pili

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın