Sponsorlu Bağlantılar

Photoshop Pen ( Kalem ) Aracı ile çizim yapma

29 views
Sponsorlu Bağlantılar

Pen Tool veya diğer adıyla kalem aracı ile çizim yapmak hakkında bilgi vereceğiz. Bu aracı açmak için kullanılan kısayolu P harfidir.

Bu araç ile çizim yapmanız mümkündür. Çeşitli geometrik çizimler yapılabileceği gibi düz çizgilerde yapılabilmektedir.

Kontrol panelinden Shape ile açabilirsiniz veya araçlar kısmından kalem işareti üzerine gelerek Pen Tool seçeneğini kullanarak da etkinleştirebilirsiniz.

PEN TOOL NASIL KULLANILIR

Bu araç ile karşılık, geometrik ve düz çizgiler yapabilirsiniz. Fakat çizim yapabilmek için mantığı hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

Pen tool kullanımı mantığını öğrendiğiniz de diğer çizim mantığına da çözmüş olacağız. Böylece çizimlerde hiç zorlanmayacağız. Kalem aracı mantığında üç farklı teknik vardır. Bu teknik ile çizimleri gerçekleştirebilirsiniz.

ANCHOR POİNT;

Bağlantı noktası bir çalışma noktasında kalem aracıyla ilk dokunduğunuz noktaya bağlantı noktası adı verilmektedir. Bu noktalar birçok noktayı birbirine bağlayan noktalardır.

PATH;

İki veya daha fazla bağlantı noktası arasında düz veya eğri çizgilere path adı verilmektedir.

HANDLE;

Diğer adıyla tutacak olarak bahsedebiliriz. Bu path ucunda yer alan bağlantı noktalarını kullanarak bu çizgileri eğmek mümkündür. Bu sanal tutacakları kullanarak bahsedilen eğrilikleri verebilirsiniz.

TAVSİYE VİDEO;

Handle özelliğini kullanabilmek için CTRL tuşuna basılı tutarak bu eğriliği vermeniz gerecektir. Bu özelliği kullanmak için;

İlk notaya bir anchor point noktası koyunuz ve biraz uzaklaştıktan sonra ikinci bağlantı noktası bırakın ama fareyi sakın bırakmadan yukarı aşağı oynadığınızda iki nokta arasında eğriliği vermiş olursunuz.

Burada çizdiğiniz çizimlerin içini renklerle doldurabilirsiniz. Bu özelliği fill ( dolgu ) özelliğini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. KOD: 2021-2022-2023-2024

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın