Sponsorlu Bağlantılar

photoshop da renk kullanımı

23 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda photoshop da renk kullanımı ve boyama araçları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Daha önceki konularımızda çizim araçları hakkında bilgiler vermeye çalışmıştık. Bu konumuzda yeni konumuz boyama araçları hakkında bilgiler vereceğiz.

Hazır renkler ve kullanıcıların kendilerine ait renkler oluşturabileceği paneller mevcuttur. Photoshop da ön plan rengi ve arka plan rengi olmak üzere ikiye ayırabiliriz.

Bu renkleri araç çubuğu üzerinden ulaşabilirsiniz. Bunun araç çubuğunda şu şekilde yerini almaktadır.

Foreground color ve background color olarak geçmektedir. Burada fare yardımı ile gelerek farenin sol tuşu yardımı menüyü açarak açılarak kullanılmaktadır.

Klavyenin X tuşuna basarak ön plan resim veya arka plan resim arasında geçişler yapabilirsiniz. Yukarıda olduğu gibi color picker paneli açılacaktır. Burada şu şekilde paneli açıklamak gerekecek olursak numaralı şekilde inceleyebiliriz.

1 Numara; bu alandan ara renkler ve renk seçimi yapabilirsiniz. Farenin sol tuşu ile seçimi gerçekleştirebilirsiniz.

2 Numara; Ana renkler seçebilirsiniz.

3 Numara; HSB veya RGB renk uzaylarına ait renk tonları seçilebilir. Burada hangi uzay rengini seçmek istiyorsanız o rengi fare yardımı ile seçebilirsiniz.

4 Numara; bu işaretli alanı seçtiğinizde sadece web ortamında kullanılan renk seçenekleri gelecektir.

5 Numara; burada # işareti ile başlayan alanda seçili renge ait HEX kodu görünmektedir. Bu alanda doğrudan kodu girerek rengi belirleyebilirsiniz.

6 Numara; RGB ve HSB geniş renk yelpazesine sahip değildir. Bu nedenle bu alanlardaki renkler daha kısıtlıdır. Yüzdelik değerler girerek renk seçeneği kullanabilirsiniz.

Yukarıda arka plan ve ön plan renk seçenekleri kullanımı hakkında bilgi vermeye çalıştık. Panelin nereden açıldığı renk tonlarının nereden seçildiğini anlatmaya çalıştık. Konumuzla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında sorular kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2021-202-2023-2024

 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın