Sponsorlu Bağlantılar

Pc fan hızı nasıl ayarlanır ?

565 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar sorunların en başında ısınma sorunu gelmektedir. Bilgisayar donanım parçaları fazla ısındığında performans düşmesi ve donanım arızalarına kadar yol açmaktadır. Bu yüzden kasa içerisinde iyi bir hava sirkülasyonu sağlanması ve toz gibi dıştan gelen kirliliğin giderilmesi ve işlemci , ekran kartı gibi önemli parçaların fazla ısınmasını önlemek için ise su soğutma sistemi veya güçlü fanlara önem verilmesi gerekir.

Bilgisayarın temel donanım parçalarından olan işlemci ( cpu ) , ekran kartı ( gpu ) gibi ana donanım parçaları bilgisayarın performansını doğrudan etkilen bileşenlerdir.

soğutucu işlemci fanı

Bu parçaların bakımı ve soğutması ne kadar iyi olursa bilgisayarın hızından o kadar memnun olacaksınız. Bu donanım parçaları üzerinde bulunan soğutucu fanları ısı yalıtımı için önemlidir. Bu fanları kontrol etmek için internet üzerinde bir çok program vardır fakat bu programlar sadece ısı derecesini gösterip kontrol etmeyi prk sağlamaya bilir.  Bu programlar arasında speedfan gibi uygulamalar mevcuttur. Ayrıca Ekran Kartı için Modeline göre resmi sitesi üzerinden ekran kartı programlarını indirip bunun üzerinden kontrol edebilirsiniz.

fan kontrol ünitesi

Bilgisayarda fan kontrol edebilmek için bu programlar pek işe yaramaz bunun için piyasada satılan fan kontrol üniteleri mevcuttur. BU fan kontrol ile işlemci , ekran kartı ve ayrıca kasa içi hava akımını sağlayan fanları kontrol etmeniz gerektiğinde fan hızını ( rpm ) düşürmek veya artırmak için kullana bilirsiniz.

Arama Tags & Etiket ;

fan kontrol , fan kontrol hızı , fan kontrolu nasıl ayarlanır , fan speed , fan rpm , fan dönüş hızı , soğutucu fan kontrolu , ekran kartı fan kontrol , fan kontrol ünitesi , dönüş hızı , bilgisayar soğutma sistemi , soğutma hızı

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın