Sponsorlu Bağlantılar

Paylaşımlı sunucu nedir?

446 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar bu yazımızda sizlere paylaşımlı sunucular hakkında nedir, ne işe yarar hakkında sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

Daha önceki yazılarımızda sizlere dedicated sunucu nedir konusunda bilgiler vermeye çalışmıştık. Bu konumuzda paylaşımlı sunucular nedir konusunda bilgileri bu makalemizde bulabilirsiniz.

Dedicated kelimesinin Türkçe karşılığı olarak adanış, has kelimelerine karşılık gelmektedir. Yani sadece tek kişiye ait sunucular olarak adlandırabiliriz. Birde bunun dışında paylaşımlı sunucular vardır ki bunlarda sunucularda birden fazla websitesi barındıran sunuculardır.

PAYLAŞIMLI SUNUCULAR NE DEMEK

Sunucu içinde birden fazla website barındıran sunuculara verilen genel isimlerdir. Barındırma hizmetlerini en düşük seviyede tutmak için ekonomik olarak paylaşımlı sunucular tercih edilmektedir. Bir ana sunucunun kaynaklarını belli oranlarda bölerek sınırlandırma yapılarak diğer siteler arasında paylaştırılmasıdır.

Fakat böyle olunca bazı limitler ile sınırlandırıldıkları için bu limitleri geçtiğinizde sunucular sitenizi askıya alabilir veya diğer sitelere bulaşan virüsler, saldırılar paylaşımlı sunucularda bulunan siteleri de tehdit etmektedir.

Site sahibi olmak istiyor veya sunucudan sunucuya taşınmak, yeni bir sunucu satın almak istiyorsanız hangisini tercih etmeliyim?

Bunun için paylaşımlı veya dedicated sunucular hangileridir bunları iyi incelemek gerekecektir. Bunun için aşağıda farkları sizler için ayrıntılı olarak belirledik.

PAYLAŞIMLI SUNUCU VE DEDİCATED SUNUCU ARASINDA FARKLAR

  • Bu iki sunucu arasında en önemli olarak ilk göze çarpan şey ücretleridir. Dedicated sunucular sadece size ait olacağı için maliyeti yüksektir. Paylaşımlı sunucularda ise öyle değildir düşük bütçeli kiralama yaparak kullanabilirsiniz.
  • Paylaşımlı sunucular bir fiziksel sunucu içinde bölümlere ayrılmış sanal sunucuları kullanarak siteniz yayınlanır. Dedicated sunucu da tamamen fiziksel sunucular ile kullanacağınız ve tamamen size ait olacağı için dedicated sunucu performansı oldukça fazladır. Kurumsal firmalar, yüksek hitli siteler bunu tercih etmektedir. Paylaşımlı sunucularda fiziksel bir hata nedeniyle barındırılan tüm siteler etkilenecektir.

Diğer sitelerde oluşan aşırı yoğunluk, kasmalar nedeniyle aşırı kasma nedeniyle tüm siteler etkilenecektir.

  • En önemlisi de paylaşımlı sunucularda virüs bulaşma imkânı daha fazladır. Sitenin birine bulaşan virüs den diğer aynı sunucu içinde bulunan sitelerin etkilenmesi de mümkündür.

VDS ( Virtual Dedicated Server ) olarak da paylaşımlı sunucu olarak geçmektedir.  Paylaşımlı özel sanal sunucu olarak adlandırmaktadır.

Bu konumuzda paylaşımlı sunucu nedir, ne demek, ne işe yarar ve dedicated sunucu arasında farkları sizlere sunduk. Bununla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlardan bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın