Sponsorlu Bağlantılar

dedicated sunucu nedir

399 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda dedicated sunucular nedir, ne işe yarar, nerelerde kullanılır bu soruların tümüne bu yazımızda cevaplar arayacağız.

İngilizce kelime olan dedicated kelimesinin Türkçe karşılığı olarak “adanmış” – “verilmiş” kelime anlamları içermektedir. Bunu biraz daha açarak olursak kişiye özel veya kişiye ayrılmış diyebileceğimiz kelime anlamından yola çıkarak dedicated server ne demek bunu sizlere yazımızın devamında anlatmaya çalışacağız.

DEDİCATED SUNUCU NE İŞE YARAR

İnternet site yayınlamak istiyor veya internet sitenizin olduğunu düşünürsek bu internet sitesine ait dosyaların barındığı bulunduğu alanlara hosting adı verilmektedir. Bu hostingler ise aracı firmalardan kiraladığınız fiziksel veya sanal sunucular üzerinde yer almaktadır.

Bu firmalar size ayrı ayrı sunucu alternatifleri sunarak her bütçeye imkan sunmaktadır. Bu sunucular arasında dedicated sunucular da yer almaktadır. Eğer bu sunuculardan faydalanmak istiyorsanız diğer paketlerle karşılaştırmak gerekecektir. Bu karşılaştırma hem fiyat hem de size sunulan sunucu donanımı ile ilgilidir.

Dedicated sunucular paylaşımsız sadece size özel, size ayrılmış sunucular olması nedeniyle diğer sunuculardan biraz maliyetli, pahalıdır. Bu sunucular tamamen size veya şirketinize ayrıldığı için bu fiziksel donanım kaynaklarından sadece siz faydalanmaktasınız.

İşlemci limiti, ram bellek, kapasite tüm imkânlarından sadece siz kiraladığınız için tamamen size ait bir sunucu olarak kullanabilirsiniz. Diğer paylaşımlı sunucularda biraz farklıdır. Limit sınırı genel olarak %25 ler de olduğu için bu limitleri açtığınızda askıya alınacaktır fakat dedicated sunucuların kaynaklarını sadece siz kullanacaksınız.

Dedicated sunucuları tercih sebepleri tamamen güvenlik nedeniyle, büyük şirketler, kurumlar veya sunucu yükü fazla olan, ziyaretçi sayısı fazla olan, sorgulamaları fazla olan siteler tercih etmektedir.

Buradaki fark ise sanal sunuculardan dedicated sunuculara geçişte işlem hızının arttığını daha iyi anlayacaksınız. Bu sunucular gerekse işlemci, ram bellek, ssd disk, kullanılan donanımlar nedeniyle diğer sunuculara göre fiziksel olarak farklılık gösterir ve daha iyi donanımlar kullanılmaktadır.

Aşağıda vereceğimiz listeli bir şekilde dedicated sunucuların avantajlarını sıralamak suretiyle inceleyebilirsiniz.

DEDİCATED SUNUCU AVANTAJLARI

  • Kullanılan fiziksel donanımlar nedeniyle diğer sunucu paketlerine göre daha hızlı, performanslı olduğunu göreceksiniz.
  • Diğer paylaşımlı sunuculara kıyasla daha güvenlidir. Paylaşımlı sunucularda diğer sitelere yapılan saldırılardan sizde etkilenebilirsiniz. Bu nedenle dedicated sunucular daha güvenlidir.
  • Dedicated sunucularda donanım artışı talep edebilirsiniz. İlave disk alanı, bellek artırımı isteyebilirsiniz. Buda ileride sunucu üzerinde iş yükünü azaltacaktır.
  • Bu sunucuları arzu ettiğiniz zaman yeniden başlatabilir veya yeniden kurulumunu dedicated sunucu satın aldığınız firmadan talep edebilir veya kendinizde yapabilirsiniz.

Diğer paylaşımlı sunucu nedir konusunda bilgiler için konularımızı ayrıca inceleyebilirsiniz. Bu konumuzda dedicated sunucu nedir ne işe yarar, dedicated server hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Bu konuyla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından sorularınızı bizimle paylaşacağınız gibi diğer tüm konularda bilgisayarcıya sor sayfamızdan sorunlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın