Sponsorlu Bağlantılar

bellek tazeleme ( yenileme ) hatası nasıl çözülür?

2.185 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda bellek tazeleme hatası çözümü nasıl yapılır? Bununla ilgili sizlerden soru & cevap sayfamıza gelen sorulardan birine cevap vermeye çalışacağız.

Bellek sorunları genelde yaşandığın da mavi ekran ( blue screen ) veya bilgisayar açılışında gelen seslerden belli etmektedir. Bip sesleri ile ilgili sizde bir hata yaşıyorsanız bilgisayar açılışında her bip sesinin ayrı bir sesi ve anlamı vardır.

Bu konumuzda bellek tazeleme sorunu ve bu yaşanan problemin nasıl çözüleceğine dair sizlere aşağı da vereceğimiz çözüm yollarını vereceğiz.

Bellek yenileme sorunu nasıl çözülür?

Bellek ( ram ) genelde sorunlar yanlış bellek kullanımı, ramin yuvaya doğru ya da tam oturmaması bunun dışında belleğin arızalı olması nedeniyle yaşanan problemledir. Bu problemlerden dolayı da konu başında dediğimiz gibi blue screen ya da bilgisayarın açılışında farklı bip uyarı sesleridir.

Bellek yenileme sorunu çözümü için ne yapabilirsiniz?

  • Bellek ile Bellek slotu yani takılan yerden tekrar sökün ve yuvaları üfleyerek ya da kürdan, kulak pamuğu gibi zarar vermeyecek şeylerle temizleyin.
  • Ram slotlarını silgili ile temizleyin.
  • Ram slotlarını yuvalara düzgün oturmuş mu? Bunu kontrol ediniz.
  • Bellek tazeleme hatası için bozuk ram mi? Kullanıyorsunuz? Bunu kontrol ediniz. Eğer bilgisayar anakartın’da iki ram kullanıyorsanız bunları tek tek deneyin, yuvalarından sökün ve sadece bir ram kullanmaya başlayın sorun yoksa diğer rami takarak kullanın böylece bozuk ram’i tespit edebilirsiniz.
  • Diğer bir çözüm yolu bozuk ram kontrol etme için Memtest86 programı ile ramları kontrol edebilirsiniz.

Yukarıda bellek tazeleme, bellek yenileme yaşanan sorunları, problemleri kontrol edebilir ve arızalı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bunun dışında sanal bellek kapasitesi kontrol ederek yeterli gelip gelmediğini kontrol ediniz. Yukarıda işlemler ile bellek tazeleme, bellek yenileme sorunu çözümü konusunda bilgi aktarmaya çalıştık. Sizinde bu konuda sorunlarınız devam ediyorsa yorumlar kısmından veya soru & cevap sayfamızdan tarafımıza bilgi verebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın