Sponsorlu Bağlantılar

Özel Sektörde bilgisayar mühendisi maaşları kaç TL

577 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, yıllarca okullarda dirsek çürütüp iyi bir yere gelmeyi arzu edenler acaba gerçekten aldıkları maaşlardan dolay memnun mu?

Ülkelerin yaşam standartları, asgari ücretleri, ülkelerin gelir düzeyleri, yaşam koşulları, ekonomi ve onlarca faktör nedeniyle maaşlara etki etmektedir. Türkiye’mizde bilgisayar mühendisliği maaşları ne kadar kaç para alıyorlar bunlar hep gelecek için kurulan hayallere etki etmektedir.

Çoğu mühendisin işsiz olduğu, mesleği dışında farklı işlerin yapılması ileriye doğru kurulan hayallerin planların önüne bir set olmaktadır. Bilgisayar mühendisliğini okuyup bitiren bir kişi bir iş bulduğunda veya işe CV bırakıp da işe başladığımda kaç para verecekler düşüncesi mutlaka olmuştur. Bizde bu yazımızda serbest piyasada bilgisayar mühendisliği maaşları ne kadar birkaç çevremizdeki arkadaşlarla istişare ettiğimiz ve duyduklarımızı bu yazımızda sizlere aktarmaya çalışacağız.

ÖZEL SEKTÖR BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ MAAŞLARI

Okulu bitirdiğiniz ve işe başlayacaksınız bilgisayar üzerinde iş tecrübeniz yok bu konularda daha acemisiniz yeni başlayan bir bilgisayar mühendisi olarak her şeye hazır olmanız gerekir bulunduğumuz ekonomik şartlar, işsizlik oranların yüzde %12 olması nedeniyle ne olursa yaparım diyerek başladıysanız her an asgari ücretle işe başlayabilirsiniz.

2018 yılının 2019 yılına geçtiğimiz şu aylarda Türkiye bir kural vardır. İşe başla birkaç ay sen bize bak, biz size bakalım elde ettiğiniz performansa göre maaşa zam yaparız denilmektedir bu artık bir kural olmuş gibi görülmektedir.

Fakat bu kadar durum vahim değil tabi yeni başladıktan sonra istenilen şartlar nelerdir? Hangi alanlarda uzmansınız bunlar göz önünde bulunduğunda maaşlar değişmektedir. İş deneyiminiz göre 3500 – 5000 TL arasında özel sektör bilgisayar maaşları değişmektedir.

Bu işinizin uzmanlığına göre bu maaşlar 10 000 TL ve üstüne de çıkmaktadır. Bu rakamlarda günümüz şartlarında oldukça iyi gibi görülmektedir. Yeni başlayan mühendisler için 2000 TL ~ 2500 TL arasında ücret verilmektedir. Fakat bu ücretler ilerleyen zamanlarda işte uzmanlaştıkça artmaktadır.

Acaba devlet işince çalışanlar ne kadar maaş alıyor? Bu rakamlarda 2750 TL ile 4000 TL civarında ve kıdeme göre daha fazla alınmaktadır.

Bilgisayar mühendisliği maaşları kamu bu şekilde tahribi olarak ve yıllık veya alt aylık gelen zamlarla değişmektedir. 2019 yılında bu maaş oranları değişkenlik gösterecek gelecek zamlara farklılık göstermektedir.

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ;

C#, Java, ASP.NET, Silverlight, WCF, WPF, LINQ, Entity Framework, XML, XSL, HTML, Javascript, CSS, Web Servisleri, Reporting Services, SQL Server, ADO.NET, T-SQL, Function, Stored Procedure, View, Trigger, Transaction, Oracle 11g-PL/SQL

Yukarıda bilgisayar mühendisinin bilmesi gereken diller olarak söyleyebiliriz ve buna birçok konu da eklenebilir. Bu yazı maaşlar serbest piyasada ve kamu kuruluşunda çalışan arkadaşlar tarafından alınan rakamlardır bu ücretler farklılık göstermektedir.

Bizim sektörde mühendis olup da boş gezen, kendi işi dışında farklı işlerde çalışanlar aynı zamanda ücretli makale, tanıtım yazısı yazan arkadaşların olduğunu da söyleyerek konumuzu bitireceğiz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın