Sponsorlu Bağlantılar

Oyunlarda Ping Süresi Belası

45 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda oyunlarda ping düşürme konusunda nasıl düşürülür konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Konumuzda başlamadan önce oyunlarda ping nedir olarak önbilgi verdikten sonra oyunlarda başa bela olan ping süresi nasıl düşürülür bununla ilgili oyunların dikkat etmesi gereken kuralları sıralı olarak vermeye çalışacağız.

OYUNDA PİNG SÜRESİ NEDİR?

İnternet üzerinden oynadığınız bir oyunda bilgisayarınız ile karşıdaki oyun sunucuları arasında veri paketinin iletilmesi esnasında geçen zaman süresidir. Bu süre milisaniye olarak göz önünde bulundurulur. Bu süre ne kadar az olursa oyunlar o kadar performanslı, verimli olacaktır.

Oyun oynarken verdiğiniz bir komut bir veridir, araba yarışında sola veya sağa dönüş komutunu verdiğiniz de bu veri olarak sunucuya gidecektir bu sunucuya geç gitmesi yani ping süresinin uzun olması sizin oyundan elenmenize, arabayla bir yere çarpmanıza veya yoldan çıkmanıza sebep olacaktır. Bu nedenle oyunlarda ping süresi ne kadar kısa olursa oyun oynama kaliteniz o kadar artacaktır.

OYUN PİNG SÜRESİ NASIL KISALTILIR

2020 den 2021 yılına adım adım gittiğimiz şu zamanda en çok oynanan popüler oyunlar arasında Counter-Strike, League of Legends ping zamanını düşürmek için aşağıda vereceğimiz önemli püf noktalarını dikkat almanızda fayda vardır.

  • Her şeyin başında internet hızınız önemlidir. İnternet hızınızı test ediniz.
  • Mümkün oldukça interneti kullanan siz olun, ortak ağlarda ping süresine etken olacaktır. Ping sürenizi kısaltmak için interneti sizin kendinizin kullandığınızdan emin olunuz.
  • Kablosuz ağ yani WiFi bağlantısı kullanıyorsanız bu tür oyunlarda Ethernet bağlantısı yani kablolu ağ bağlantısını kullanın.
  • Eski model adsl modem kullanıyorsanız firmware güncellemesi yapınız veya güncelleme yapmayacak kadar eskiyse yeni modem alınız.
  • Kullandığınız mahallede, sokak da internet için fiber optik bağlantı varsa buna geçmeyi düşünebilirsiniz.
  • İnternet bağlantısını etkileyecek cihazları kapatın mesela siz oyun oynarken bir başka bilgisayardan internet üzerinden film izleyen, Youtube video izlemek ping süresini uzatacaktır.
  • DNS değiştirdiyseniz buda bir etkendir. Bu nedenle dns ayarlarınızı değiştirmeden ping süresini kontrol ediniz.
  • İnternet güvenlik duvarı ayarlarını kontrol ediniz. Gerektiğinde bu güvenlik için güvenlik duvarını kapatarak oyun ping süresini kontrol ediniz.

TAVSİYE VİDEO;

Yukarıda verdiğimiz alternatif çözüm önerileri ile oyunlarda ping süresini azaltmak için önemli ipuçları yerine getirebilirsiniz.

Tavsiye Yazı; Yüksek ping sorunu çözümü

Ping düşürme yolu olarak yukarıda verdiğimiz altın kuralları deneyerek oynadığınız oyunlardan zevk alacaksınız. Konumuzla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesi üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın