SEO Wordpress

Open graph ( on meta tag ) nedir?

Open graph ( on meta tag ) nedir?

Merhabalar, bu yazımızda seo çalışmaları konusunda open graph nedir? Ne işe yarar bununla ilgili olarak bilgi vermeye çalışacağız.

OPEN GRAPH NEDİR?

On meta tag olarak da bilinen open graph sitelerde kullanılması gereken bir meta etiketi diyebiliriz. Bunu şöyle açıklarsak sitenizin link adresi bir sosyal ağda paylaştınız bu Facebook, Twitter, Tumblr vb. ağlarda paylaştığınız da rastgele görsellerin çıkması open graph etiketinin olmadığından diyebiliriz. Eğer sitenize on meta tag etiketi kullanıyorsa sitenizde ayarladığınız bir görsel devamlı olarak çıkacaktır.

Sizde sitenizde open graph olup olmadığını anlamak, sorgulamak için “https://developers.facebook.com/tools/debug/” adresi üzerinden sorgulamasını yapabilirsiniz. Burada sorgulama yaptıktan sonra eğer sitenizde bir on meta tag etiketi yoksa o zaman wordpress tabanlı sitenize aşağıda kodları kullanarak ekleyebilirsiniz.

WordPress’de Yoats SEO eklentisi üzerinden de ayarlayabilirsiniz veya <head></head> etiketleri arasında kodları kullanabilirsiniz.

<meta property=”og:title” content=”Sayfa Başlığı”>

<meta property=”og:description” content=”Site Açıklaması”>

<meta property=”og:image” content=”resim url uzantısı”>

Yukarıda kırmızı alanları doldurup <head> etiketleri arasına yerleştirerek veya SEO eklentileri ile bunu ayarlayabilirsiniz.

Bu etiketi kullanmazsanız ne olur? O zaman paylaşımda sorunlar yaşayabilirsiniz. İçeriğinizle hiçbir alakası olmayan rastgele görseller çıkarak sorun yaşabilir bu nedenle sitenizle bunu ayarlayınız. Bu konumuzda open graph ne işe yarar, on meta tag nedir sorularına elimizden geldiği, dilimizin döndüğü kadarıyla bilgi vermeye çalıştık.

Bununla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından sorularınızı göndere bilirsiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL