Sponsorlu Bağlantılar

Num lock ışığı nasıl kapanır

2.025 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda num lock ışığı ne işe yarar ve num lock ışığı nasıl kapatılır? Bununla alakalı olarak sizden yeni kullanıcılardan gelen sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Konumuza başlamadan önce num lock hakkında bilgiler vermeye çalışalım. Num lock tuşu ne işe yarar? Bu tuş klavyede bulanan numeric lock veya number lock iki farklı ismi bulunan klavyenin sağ tarafında bulunan numara, rakam tuşlarını kullanabilmek için aktif etmek veya kapatmak amaçlı olarak kullanılan tuşa verilen isimdir.

Num lock tuşunun diğer görevi 4, 6, 8, 2 tuşları üzerinde yön okları mevcuttur. Num lock ışığını kapattığınız da bu yön tuşlarını aktif ederek 4 ile sola, 6 ile sağa, 8 ile yukarı ve 2 ile aşağı tarafa oyunlarda veya imlecin yerini değiştirmek amaçlı olarak kullanabilirsiniz.

 

Bu konumuzda num lock ışığı kapatmak, konusunda sizlerden gelen sorulara bu konumuzda cevap vermeye çalışacağız. Bu ışığı kapattığımızda numaraların çalışmasını devre dışı bırakabilir, tekrar aktif ettiğinizde, açtığınızda numaraları kullanabilirsiniz.

Num lock ışığını kapatma işlemini daha önce sizlere bilgisayarın açılışında bios üzerinden aktif ederek nasıl yapılır? Bunu anlatmaya çalışmıştık, aşağıdaki video izleyerek num lock açılışında aktif etmek konusunu inceleyerek bunu tam tersini yapmak suretiyle num lock devre dışı bırakabilirsiniz.

Sadece normal yollardan bilgisayar açılışında ekran kilidi varsa şifre girişlerinde numlock tuşunu siz aktif edebilirsiniz. Num lock tuşuna basarak aktif, num lock tuşuna tekrar basarak kapatabilirsiniz.

  • numlock devreye girmiyor
  • numlock açılışta kapatalı geliyor
  • num lock tuşunu kapatma
  • klavye num lock kapatma

konularında sıklıkla sorulan sorularda bu işlemi anlattığım gibi yapabileceğiniz bir anlatımdır. Num lock ışığı konu içinde değindiğimiz gibi iki farklı yöntemle kapatabilirsiniz. Bios ve klavye üzerinden bu tuşu kullanmak suretiyle kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın