Sponsorlu Bağlantılar

ntoskrnl.exe sorunu nasıl çözülür

896 views
Sponsorlu Bağlantılar

merhabalar, bu yazımızda bilgisayar sorunları arasında zaman zaman rastladığımız ntoskrnl.exe hatası çözümü ile ilgili olarak sorunun nasıl çözüleceğine dair ipuçları vereceğiz.

Windows 10 başta olmak üzere Windows 8, Windows 7 işletim sistemlerinde mavi ekran hatası olarak da görülen bu hata virüs olarak değil de sistemsel bir problem olarak görülmektedir.

Bu problem genelde bellek sorunu olarak görülmektedir. Sistemde yaşanan güncellemeler veya CPU işlemcinin fazla çalışması nedeniyle RAM belleği zorlaştırması neticesinde sorun ortaya çıkmaktadır.

Şimdi gelelim Win10 ntoskrnl.exe sorunu çözümü için aşağıda vereceğimiz çözüm yöntemlerini uygulamak olacaktır.

NTOSKRNL.EXE PROBLEMİ NASIL ÇÖZÜLÜR

1 – İlk yöntem bilgisayarın arka planında sistemi zorlayan dosyaların işlemciyi virüsler nedeniyle etkileyip etkilemediğini kontrol etmek amaçlı olarak Kötü amaçlı yazılım için sistem taramasını gerçekleştirmek olacaktır.

Bilgisayarınızda var olan antivirüs yazılımları ile derinlemesine bir sistem taraması yapınız. Antivirüs yazılımların güncel olduğundan emin olunuz.

2 – Bilgisayar kasasında ana karta takılı olan RAM belleğin yuvasına düzgün takılı olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer düzgün takılmayan RAM bilgisayar tanımayacağı için ntoskrnl.exe mavi ekran hatası olarak size geri dönecektir. Bu nedenle bilgisayarda ram yuvalarına takılı olup olmadığını kontrol ediniz.

3 – Bilgisayar sürücülerini güncelleyin. İşletim sistemi güncellemeleri nedeniyle sistemde kurulu donanım sürücüleri bilgisayar da mavi ekran hatasına neden olabilmektedir. Bu nedenle bilgisayar sürücülerini güncel tutunuz. Sistem kararlı çalışmasında fayda sağlayacaktır.

4 – Windows Upgrade yani işletim sisteminin güncel olup olmadığını kontrol ediniz. İşletim sisteminiz güncel değilse işletim sistemini güncelleyin.

5 – Başlangıçta çalışan programları kontrol ediniz ve başlangıçta işinize yaramayan programları sonlandırınız. Bunun için nasıl yapıldığını video ile izleyebilirsiniz.

6 – Son olarak bozuk verileri onarmak için sfc /scannow komutunu kullanacağız. Bunun için ayrıntılı olarak link yardımı ile öğrenebilirsiniz nasıl kullanıldığını.

Mavi ekran alındığında minidump dosyasını kontrol ederek sorunun nereden, hangi dosyadan kaynaklandığını kontrol edebilirsiniz. Bunun için https://ademocut.com/minidump-dosyasi-nasil-acilir/ adresi üzerinden dosyayı okuyabilirsiniz. Bu dosya sistem log kayıtlarını tutarak nereden kaynaklandığını söyleyebilir.

Yukarıda konumuzda ntoskrnl.exe hatası nasıl çözülür bu konuda neler yapılabilir bununla ilgili olarak sorulara cevaplar vermeye çalıştık. Konumuzla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2020 – 2021 – 2022 – 2023

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın