Sponsorlu Bağlantılar

network ( ağ ) ortamındaki arızalar nasıl kontrol edilir?

245 views
Sponsorlu Bağlantılar

İsim: Serkan
Soru Gönder: Bir ağ bağlantısı trafiği olan şirketin bilgi işlem bölümüne bakıyorum. Bana bu sistemi takip edebileceğim oluşan arızaları, arızalanan Modem ve Switch leri görebileceğim ya da hangi cat kablosunun neresinde kopukluk oluşmuş görebileceğim programlar ya da alternatif fikirler gerekli böyle yazılımlar mevcut mu ya da farklı yollar ?

Merhabalar , Serkan bey göndermiş olduğunuz soruda mevcut sahip olduğunuz ağ ortamındaki cihazlar bilgisayar , yazıcılar , server ( sunucu ) domain ortamında bu ağları yönetmek oldukça önemlidir. Her şeye yetişmek mümkün olmayabilir bunun için oto kontrol yaparak sistemlerde oluşabilecek hatalardan haberinizin , bilginizin olması gerekmektedir.

Peki network , ağ ortamında oluşabilecek yaşanacak bağlantı sorunlarını nasıl tespit edebiliriz ? Benim aklıma gelen bağlantı sorunlarını kontrol etmenin en önemli pratik ipucu ping atmak olacaktır.

Oturduğunuz Bilgisayardan bu cihazlara sürekli ping atarak pingler doğru adrese gidiyor ise hatasız olarak bağlantı sağlamaktasınız diyebilirim.

Sürekli Ping Nasıl Atılır ?

Eğer attığınız ping te hata alıyor iseniz bu cihazlara giden bağlantı kablosu veya bağlantılarda sorun vardır. O yüzden kontrol etmeniz gerekecektir.

SiteMonitör adında program ile belirli periyotlar halinde ping atarak ağları kontrol edebilirsiniz. Ayrıca ağ kabloları ( Cat ) RJ45 gibi bağlantı kablolarında kopuklu var ise bunu cihazlar ile kontrol edebilirsiniz. Bunun için piyasada satılan satılan ağ kontrol adaptörleri işinizi görebilir.

Ayrıca nTop programı ile ağ trafiğini izleme programı olarak kullanabileceğiniz ikinci bir yazılım olarak alternatif olarak kullanabilirsiniz.

ağ kontrol adaptörü

 

Bu adaptörlerin bir ucunu kablo uçlarına takarak bu kabloların görünmeyen yüzlerinde bağlantı kopukluklarını kontrol etmeniz çok kolay olacaktır.

Arama Tags & Etiket ;

ağ trafiği izleme , ağ sorunları , network hataları ve çözümleri , ağ trafiği gözlemleme , ağ hataları , hata ve çözümleri

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın