Sponsorlu Bağlantılar

microsoft office excel’de metin alma sihirbazı nasıl kullanılır

179 views
Sponsorlu Bağlantılar

bu konumuzda metin alma sihirbazı excel konusu üzerinde duracağız. Metin Alma Sihirbazı nasıl kullanılır bununla ilgili pratik bir şekilde bilgi aktarmaya çalışacağım.

Metin alma sihirbazı , bir metin dosyasından bu txt dosyası veya prn dosyası ve csv dosyaları olabilir buradan , excel çalışma sayfasına veri aktarmak için kullanılan bir özelliktir. Dışa ver Al gibi düşünebiliriz. Herhangi site üzerinde bir yazı kopyalamak ve bu kopyalanan yazıları excel sayfasına yapıştırmak için kullanılan bu sihirbaz oldukça iş görecek bir özelliktir. Normal olarak kopyaladığımız bu yazıları excel yapıştırdığımızda yazılar tablo düzenine uymaz sağa sola karışık bir şekilde olabilmektedir bu kopyalamayı daha düzenli bir şekilde yapabilmek için metin alma sihirbazı iş görecektir.

Excel Metin Alma Sihirbazı ;

excel-metinden-dis-veri-al

Bu özelliği kullanabilmek için Veri > Metinden Dış Veri Al adımlarını kullanarak sihirbazı başlatabiliriz. “işlem dış veri kaynağına bağlanıyor” uyarısına tamam diyoruz. ve devam ediyoruz.

excel-metin-al-sihirbazi-nasil-kullanilir

buradan txt dosyası içinde bulunan dosyaları excel çalışma sayfası içine alacağımız için beni örnek metin al.txt dosyası seçiyorum ve diğer adıma geçiyoruz.

metin-alma-sihirbazi-adim-1

burada ne yapacağız. Birinci adımda metin için noktalı virgül ;  , iki nokta üst üste :  , boşluk ve diğer karakterler ile ayrılmış ise sınırlı seçiniz. Sütunlardaki öğelerin tümü aynı uzunlukta ise sabit genişliği seçiniz.

metin-alma-sihirbazi-adim-2

burada yazı içini görebilirsiniz ayırıcıları seçebilirsiniz , nokta , noktalı virgül , virgül , boşluk ve diğer olmak üzere yazı içindeki ayırıcıları belirleyebilirsiniz. ayırıcı seçtikten sonra ileri butonu ile diğer son adıma geçiyoruz.

metin-alma-sihirbazi-adim-3

üçüncü adım için detaylı konuyu “https://support.office.com/tr-tr/article/Metin-Alma-Sihirbaz%C4%B1-c5b02af6-fda1-4440-899f-f78bafe41857” adresi üzerinden detaylı şekilde okuyabilirsiniz.

metin-alma-sihirbazi-adim-4

verileri nereye koymak istiyorsunuz? hangi üzerinden başlatmak istiyorsanız hücreyi seçin ve tamam diyerek işlemi sonlandırın. Böylece metinleri excel içine aktarmış olacaksınız.

Arama Tags & Etiket ;

excelde metin al sihirbazı nasıl çalışır , excelde metin al sihirbazı nasıl kullanılır , metin alma sihirbazı nasıl kullanılır , metin alma sihirbazı excel kullanımı , excel dersleri , text import wizard excel

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın