Excel

Microsoft Excel de Kontrol Listesi { Checklist } Oluşturma

Microsoft Excel de Kontrol Listesi { Checklist } Oluşturma

Merhabalar, bu konumuzda Excel de kontrol listesi yani Checklist tablosu oluşturma konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

İşyerinde, okulda size verilen görevleri yerine getirip getirmediğinizi veya bir personele verdiğiniz görevi eksiksiz yerine getirip getirmediğini bir aksilik olmaması adına bir kontrol listesi üzerinden denetleyebiliriz.

Bu listeyi biz sizler için Excel’den nasıl yapılır bu liste nasıl oluşturulur konusunda sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

EXCEL DE KONTROL LİSTESİ OLUŞTURMAK

Checklist oluşturmak biraz karışık olsa da bunu formüllerle gerçekleştirebiliriz. Bu listeyi oluşturmak için kullanacağımız formül =eğer formülüdür.

Yukarıda örnek tabloda olduğu gibi ilk siparişimiz tamamlandığında Aksiyon kısmında “Tamamlandı” statüsünde Tamamlanan siparişimin hemen yanında onay işareti yer almaktadır. Diğer 3-4-5 siparişimde “Devam ediyor” göründüğü için çarpı işaretinde durmaktadır.

Aksiyon bölümünden durumu değiştirdiğimizde Son kontrol kısmından nu onay işaretleri otomatik olarak değişecektir.

VİDEO ANLATIM;

Video da anlattığımız gibi Aksiyon kısmını değiştirdiğinizde son kontrol listesinde onay işaretlerinin yani Kontrol Listesi ( Checklist ) değiştiğini göreceksiniz.

Bu konumuzda Excel de Checklist listesi nasıl hazırlanır, nasıl oluşturulur konusunda video ile anlatmaya çalıştık. Konumuzla ilgili sorular için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2023-2024-2025-2026-2027

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL