Excel

Microsoft Excel ARA formülü ile kademeli ciro pirimi hesaplama

Merhabalar, bu konumuzda Excel de prim hesaplama işleminin nasıl yapılacağına dair yazımızda bilgi vermeye çalışacağız.

Prim Hesaplama işlemi aslında hesap makinesıyla da çok kolay olmasına rağmen belirli eşik aralığında ve onlarca çalışan personeliniz varsa Excel de prim hesaplama işlemi sizin için oldukça kolay olacaktır. Şimdi bunu senaryo olarak şu şekilde bahsederek anlatmaya çalışacağız.

SENERYO;

Yukarıda senaryomuzda dört pazarlama departmanında personelimizin AYLIK CİRO hanesinde yapmış olduğu cirolar vardır.

# Yapmış olduğu cirolar PRİM ARALIĞI bölümünde hangi prim eşiğinde ve isabet eden prim oranında eş değer bunu bulmak için ARA formülü kullanarak bulacağız. Bunun için aşağıda formülü kullanarak anlatacağız.

# CİRO sekmesine yapmış olduğu cironun PRİM ORANINA ne kadar bunu bularak hemen başlayalım ardından PRİM bulmak için AYLIK CİROSU * CİRO = PRİM bulacağız.

# ARA( aylık cirosu; prim aralığı hücrelerini seç F4 ile sabitle ; Prim oranı hücreleri seç ) Enter tuşu ile Aylık Cirosu hangi Prim oranına isabet etmiş buluyoruz.

# CİRO Primi bulduktan sonra Aylık Ciro * CİRO = PRİM işlemini yapıyoruz.

Yukarıda bu konuyu daha iyi anlamanız için video anlatımı izleyebilirsiniz.

VİDEO ANLATIM;

Bu konumuzda ARA formülü ile kademeli ciro pirimi hesaplama işlemini anlatmaya çalıştık. Konumuz hakkında sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesini kullanarak bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2022-2023-2024-2025-2026

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL