Sponsorlu Bağlantılar

LGS puan hesaplama Excel

12.567 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda Excel de LGS puan nasıl hesaplanır konusunda sizlere hazırladığımız tablomuzla kolaylıkla doğru sayısını, yanlış sayısını girerek çıkardığınız netinizle puan hesaplamasını yapabilirsiniz.

LGS puanı hesaplama işlemine başlamadan öncede kısa bilgiler vererek sonra sizlere indireceğiniz excel tablosunda LGS puanınızı hesaplamadan kullanabilirsiniz. Unutmayın indireceğiniz Excel tablosunda puan hesabı sonradan değişebileceğini hatırlatırız.

LGS AÇILIMI

Liselere Geçiş Sistemin kısaltılmış şekli olan LGS de alınan dersler Türkçe, İnkılap, Din Kültürü, Yabancı Dil, Matematik, Fen Bilgisi derslerinden aldıkları puanlarla hesaplanmaktadır.

Buna göre hesaplamalarda kullanılan puanlar da aşağıda gibidir. 2019, 2020 yılında konunun başında da dediğimiz gibi değişkenliğin olabileceğini unutmayınız.

EXCEL LGS PUAN HESAPLAMA 2020

TÜRKÇE de puan hesaplama 3 yanlış 1 doğruyu götürecek şekilde 3,6714 çarpanıyla ortaya çıkmaktadır. Buna örnek verecek olursak. 6 doğru 3 yanlış da ( 3 yanlış 1 doğruyu götüreceği için ) Net 5 olacaktır. Bunu da hesaplarsak 5*3,6714= 18,357 Puan Getirisi vardır.

Bu puana 193,492 puan ilave olacağı için =211,849 puan LGS de alacağı puandır. Diğer derslerde puan getirini hesapladıktan sonra toplam derslerin puan getirisi + 193,492 eklediğinizde toplamında LGS puanı ortaya çıkmaktadır.

İNKİLAP dersi için puan getirisi 1,6849 puandır. Bu puanı NET ile çarpılacaktır.

DİN KÜLTÜRÜ dersi için puan getirisi çarpanı 1,9407 ve bunu Din Kültüründen aldığınız NET ile çarpacaksınız.

YABANCI DİL dersi için puan getirisi çarpanı 1,632 bunu aldığını net ile çarpılacaktır.

MATEMATİK dersinin puan getiri çarpana 4,9527 bu puanı net ile çarpılacaktır.

FEN BİLGİSİ dersinin puan getiri çarpana 4,0725 olarak net ile çarpılacaktır.

Yukarıda derslerin aldığınız netin çarpanlarını topladıktan sonra toplamına 193,492 puanı toplamına eklediğinizde bu sizin LGS sonucu olacaktır.

LGS PUAN HESAPLAMA CETVELİ EXCEL İNDİR

Yukarıda sizlere, sizin adınıza puanlama yapacak, LGS puanı hesaplayacak Excel tablosunu veriyoruz ve bunu kolaylıkla indirerek kullanabilirsiniz.

Bu konumuzda sizlere Excel LGS puan hesaplama 2020 cetveli vererek kullanabilirsiniz. 2021 ve diğer yıllarda değişkenlik sağlayabilir. Konumuz hakkında sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bize iletebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın