Sponsorlu Bağlantılar

Klavye’de yanan led ışıkları ne anlama gelir?

752 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda klavyede yanan ışıkların anlamı nedir, hangi anlama gelir bunlar hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Günlük kullanımlarda hiçte umursamadığımız, belkide dikkat etmediğimiz klavye’de led ışıkları vardır. Bu klavyede led ışıkları ne anlama gelir? size bu konuda elimizden geldiği kadar anlatım yapmaya çalışacağız.

Klavye’de yanan sönen ışıklar ne işe yarar?

klavyelerde bildiğimiz gibi harf tuşları, numara tuşları ve özel karakterler tuşları, meltimedia tuşlarının olduğunu biliyoruz, oyun klavyesinde tuşların sayıları daha’da fazlalaşır. Klavyede ışıklar bazen tuşlara basıldığında aktif hale gelir yanar veya söner peki bu ışıkların anlamı nedir?

NumLock Tuşu ;

Klavyede numara tuşlarını aktif etmek veya kapatmak için kullanılan klavye tuşu’dur. 0 ile 9 arasında tuşları, home, pgup, end, pgdn, ins, del tuşlarını ayrıca kullanmanızı sağlamaktadır. NumLock tuşu bilgisayarın ilk açılışında pasif yani kapalı gelmektedir. Eğer sürekli açılışta aktif etmek isterseniz bunu bios üzerinden yapmanız gerekecektir.

Caps Lock ;

Klavye ışıklarından biride caps lock ışığıdır. Bu ışık büyük küçük harf geçişlerinde kullanılır. Klavyede yazı yazarken küçük harf kullanmak isterseniz bu ışığın sönük olduğuna dikkat ediniz. Büyük harflerde ışık yanacaktır.

Scroll Lock ;

Scroll Lock ışığı aktif olduğunda excel veya buna benzer uygulamalarda kaydırma işlemini kontrol etmek için kullanılır. Scroll Lock veya ScrLk olarak da klavye üzerinde gördüğünüz bu tuş bazen aktif etmek için fn tuşu ile birlikte basıldığında aktif hale gelmektedir.

yukarıda klavyede ışıkların yer aldığı yerleri görebilirsiniz. klavye ışıkları ne anlama geliyor? soruna cevap vermeye devam ediyoruz. Klavyede aktif ettiğimiz tuşların aktif olup olmadığını belli eden ışıklar göstergesidir.

F Lock ( Fonsiyon Tuşu ) ;

Fonksiyon tuşları aktif veya pasif hale getirmek için kullandığımız tuş ışığıdır. Fonksiyon tuşları F1 ile F12 arasında tuşlar , geriye al yazdır gibi fonksiyon görevini üstlenen tuşlar’dır.

Yön Tuşu Kombinasyonu ;

farenin olmadığı yerde bu tuşları kullanabilirsiniz, oyunlarda karakterleri yönlendirme veya geçişlerde bu yön tuşlarını kullanabilirsiniz. Klavye’de numara klavyesinde kullanabileceğiniz gibi klavyede yön tuşları vardır. Klavye yön tuşu ışıkları bazı klavyelerde mevcut bazı klavyede yoktur.

Genel olarak piyasada bulunan klasik klavyelerde üç ışık görebilirsiniz, çok fonksiyonlu klavyelerde kullanım modu’na göre , Banka, Makro tuşu ( Devamlı aynı işlemleri gerçekleştirmek için atanan tuşlar ) , Makro Kayıt tuşu ve buna benzer klavye ışıkları görebilirsiniz.

Klavye ışıkları ne anlama gelir kısa size bunları anlatmaya çalıştık, bazı dizüstü pc’lerde klavye ışıkları faklılık gösterir, ışık, ses, kilit, mail, uyku modu kullanıldığında bu ışıklar yanabilir. Bunun için bilgisayar klavuzu incelemek gerekecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın