Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede süslü sol ve sağ ayraç işareti { ﴾ ﴿ } nasıl yapılır

621 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar bu konumuzda bilgisayarda, web sitede yazı yazmayı sevenler için süslü ayraç işareti klavyede nasıl yapılır? Bununla ilgili aşağıda konu anlamında süslü ayraçlar konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Sık olarak kullanılan ayraç parantez sembolü olarak kullanılmaktadır. Fakat bu yazımızda sadelikten biraz daha uzak süslü ayraç simgesi klavye Windows 10, Windows 8, Windows 7 işletim sistemlerinde nasıl yapılabilmektedir bunu anlatacağız.

AÇ SEMBOLÜ KLAVYEDE

Klavye de sıklıkla yaptığımız işaretler yerini almışken klavyede olmayan özel simgeler, semboller ise ascii kod tablosu veya karakter eşlem tablosu üzerinden yapılabilmektedir.

Bizimde bu konumuzda ayıraç işaretinde süslenmiş ayıraç olan sağ ve sol ayıraç ﴾   ﴿ işaretini klavyede nasıl yapılacağına dair ipucu vereceğiz.

Bunun için ilk önce karakter eşlem tablosu kullanarak gerçekleştireceğiz. Şimdi bunun için hemen işleme başlayalım.

Windows + R tuşlarına birlikte basarak çalıştır penceresini açıyoruz. Çalıştır penceresine “charmap” komutunu yazarak enter tuşuna basalım.

Yukarıda gördüğünüz gibi yüzlerce özel karakterin bulunduğu karakter eşlem tablosu” açılacaktır. Burada süslü sol ayraç ve süslü sağ ayraç işaretlerini yapmak için bu sembollerin özel Unicode karşılığı olarak U+FD3E VE U+FD3F gelmektedir.

Yazı tipi olarak Arial olarak ayarlayın ve gelişmiş görünüm kutucuğunu işaretleyin. Ardından Unicode’a git yazan yere FD3F veya FD3E yazdığınızda bu özel ayraçları kolaylıkla tablodan bulabilirsiniz.

﴾ Adem ÖCÜT ﴿

Yukarıda alanda ayraç simgelerini kopyala ve yapıştır ile istenilen Excel, Word, Metin Belgesi üzerinden istenilen alanda kopyalamak suretiyle kullanabilirsiniz. Bununla birlikte yukarıda alanda Excel’de Ekle > Simge alanından da bu simgeyi bulabilirsiniz. Aynı şeyi Word üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

TAVSİYE VİDEO;

Bu konumuzda ayraç işareti klavyede yapmak için yöntem olarak vermeye çalıştık. Konumuzla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesi üzerinden kolaylıkla sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın