Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede Matematik yaklaşık { ~ } İşareti nasıl yapılır

2.388 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda Matematik, Geometri de kullanılan yaklaşık işareti oluşturma hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Önceki konumuzda saten tilde işareti yapmak hakkında bilgi vermiştik. Farklı bir arama kelimesi olan yaklaşık simgesi yapmak için hangi yöntem kullanılır bunun sizlere tekniğini vereceğiz.

Yaklaşık sembolü klavyede yapmak için iki farklı yöntem kullanacağız. Bunun için ascii kod tablosu ve karakter eşlem tablosu üzerinden yapılışını izleyeceğiz.

KLAVYEDE YAKLAŞIK SİMGESİ OLUŞTURMA

Bilgisayar klavyesinde sıklıkla kullanılan karakterler, özel işaretler kolaylıkla Ctrl, Shift, Alt, Alt Gr, Fn tuşlarını kullanarak yapılmaktadır. Klavyede olmayan sembolleri ise karakter eşlem tablosunu kullanarak yapacağız.

İlk önce karakter eşlem tablosunu açmak için hemen işe başlayalım. Bunun için Windows + R tuşlarına birlikte basalım ve “çalıştır penceresi” açıyoruz bu pencereye “charmap” komutunu yazarak işleme başlayalım.

Yukarıda gördüğünüz gibi yüzlerce özel karakterin olduğu bu Windows tablosunda yaklaşık sembolü Unicode U+007E karşılığı gelmektedir.

Gelişmiş görünüm kutucuğu işaretleyin ve Unicode’a git yazan yere 007E olarak yazarak yaklaşık işareti kolaylıkla bulabilirsiniz.

Böylece tilde işareti yani ~ işareti bu panodan bularak Seç > Kopyala olarak başta Excel, Word, Txt metni belgesine veya web site, blog sayfaya kolaylıkla yapıştırarak kullanabilirsiniz.

Birde bunu ascii kod tablosu ile nasıl yapılacağına dair bilgiler aktaracağız. Bunun için hemen ikinci metot ile devam edelim.

YAKLAŞIK ( TİLDE ) İŞARETİ ASCİİ KOD İLE YAPMA

Bu tabloyu gözle göremezsiniz bu tablo aşağıda ALT tuşu ile birlikte kullandığınız da bu özel işaretleri yapabilirsiniz.

Yukarıda örnek tabloda gördüğünüz gibi ALT+126 tuşlarını kullanarak yapabilirsiniz. Bunun için ALT Tuşuna basılı tutarak 1 – 2 – 6 rakamlarını tuşlayın ve ALT tuşunu bırakın. Böylece ~ simgesi kolaylıkla yapabilirsiniz.

~

Yukarıda anlatılar benim zor diyorsanız o zaman panodan kopyala ( ctrl + c ) tuşları ile yapıştır ( ctrl + v ) tuşlarını kullanarak istenilen yerlere yapıştırabilirsiniz.

Microsoft Office Excel de bu özel simgeleri de yapabileceğiniz bir özellik vardır. Bunun için Ekle > Simge üzerinden de bu simgeyi oradan da bulabilirsiniz.

TAVSİYE VİDEO;

Aynı zamanda Office Word içinde bu işlemi yapmanız için olanak sunulmuştur. Ekle > Simge üzerinden kolaylıkla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

ALT GR + Ü İLE ~ TİLDE İŞARETİ YAPMA

Son olarak ALT GR tuşunu kullanarak da yaklaşık sembolü yapılmaktadır. Bunun için ALT GR tuşuna basılı tutarak Ü harfine bastığınızda ~ simgesi yapılabilmektedir.

Yukarıda konumuzda yaklaşık simgesi, tilde işareti klavyede nasıl yapılır hakkında bilgi vermeye çalıştık. Klavyede olmayan özel karakterler için emoji kütüphanesi üzerinden Android ve İOS telefonlarda kullanmak üzere tüm emoji, simge, sembolleri bulabilirsiniz.

Konumuzla ilgili sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesi üzerinden sorunlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın