Sponsorlu Bağlantılar

klavyede iki nokta üst üste { : } nasıl yapılır?

30.739 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konu anlatımında bilgisayar kullanmaya yeni başlayanlar için klavyede iki nokta üst üste : nasıl yapılır? bu konu hakkında merak eden arkadaşlar için bilgi vermeye çalışacağız. Bu konuya başlamadan önce iki nokta üst üste nerede kullanılır kısaca bundan başlayarak devam edelim.

iki nokta üst üste nerede kullanılır?

TDK ( Türk Dil Kurumu ) ‘na göre kendisinden sonra açıklama ve örnekleme verilecekse cümlenin sonunda kullanılır. Edebiyat’da bana göre Dünya’da en büyük lider kim dersen: Atatürk derim diye örnek verebiliriz. Sizde bilgisayarda yazı, roman, hikaye notlar yada siteniz de sık sık içerik giriyorsanız bu tür örneklemeler için kullanabilirsiniz.

iki nokta üst üste klavyede yapma konusuna gelince bunun için aslında çok basit fakat biz biraz daha teknik konu olarak anlatacağız.

Klavyede iki nokta üst üste nasıl yapılır?

Bilgisayar ( pc ) klavyesinde sık kullanılan işaretler, semboller, işaretler klavye’de kısayol olarak ctrl, alt, shift yada fn tuşlar ile birlikte kullanılır, klavyede olmayan özel işaretler, karakterler ise ascii kod veya karakter eşlem tablosu üzerinden yapılmaktadır.

iki nokta üst üste { : } işaretini yapabilmek için nokta ve iki nokta üst üste olan bir tuşu vardır bu tuş ile birlikte shift tuşuna birlikte basarak yapılır.

shift ( üst krkt ) + nokta ( hemen yanında ) tuşlara birlikte bastığınızda iki nokta üst üste yapma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer sadece nokta yapmak isterseniz sadece bu tuşu kullanabilirsiniz. 

Bu işlemi klavye üzerinde tuşlara basarak yapabilirsiniz. Q klavye iki nokta üst üste bu şekilde olmaktadır. Fakat siz F klavyede iki nokta üst üste yapacaksınız o zaman fark eder mi? F klavyede bu karakterin yeri değişmemektedir. 

Ascii Kod ; 

Bunun dışında iki nokta üst üste’yi yapmak için ascii kod tablosu üzerinden de yapabilirsiniz. Bu ascii kod tablosundan yapabilmek için ; ALT+58 tekamül etmektedir. ( alt tuşuna basılı tutulu iken 5 ve 8 tuşlarına basınız ve bırakınız. )

iki nokta üst üste yapma işlemini birde karakter eşlem tablosu üzerinde yapabilirsiniz. iki nokta üst üste normalde klavyede kısayol olarak sık kullanıldığı için mevcut fakat sıklıkla kullanılmayan özel karakterleri bu tablo üzerinden bulabilirsiniz. 

Karakter Eşlem ;

  • win+r tuşlarına birlikte basın
  • çalıştır penceresi açılacak
  • bu pencereye “charmap” komutunu yazın
  • karakter eşlem tablosu açılacaktır.
  • yazı tipi : arial olarak ayarlayın

iki nokta üst üste unicode: U+003A ‘dur. Unicode’a git : 003A yazarak karakterler arasında kolaylıkla bulabilir, seç ve kopya yaparak istediğiniz alanda excel, word, metin belgesine yapıştırarak kullanabilirsiniz. 

Yukarıda anlattığımız metotlar ile iki nokta üst üste karakterini bu yollar ile yapabilirsiniz. Diğer telefonlarda, tablet yada bilgisayar da arayıp da bulamadığınız emoji, smiley, ikonları emoji kütüphanesi üzerinden kolaylıkla yaparak bulabilirsiniz. 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

klavyede iki nokta üst üste { : } nasıl yapılır? (3 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın