Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede Faks işareti nasıl yapılır

243 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda klavyede faks simgesi yapmak konusunda bilgi vereceğiz. Klavyede sıkılıkla kullanılan özel simgeler, semboller Ctrl, Shift, Alt, Alt Gr, Fn tuşları kullanılarak yapılmaktadır. Fakat klavyede olmayan semboller ise Windows tabanlı işletim sistemlerinde ascii kod tablosu veya karakter eşlem tablosu üzerinden yapılmaktadır.

Bizimde bu konumuzda faks sembolü klavyede nasıl yapılır bununla ilgili olarak bilgi vereceğiz. Windows 10 başta olmak üzere, Windows 8, Windows 7 işletim sistemlerinde ve diğer işletim sisteminde olmak üzere faks işareti oluşturma hakkında bilgi vereceğiz.

FAKS İŞARETİ KLAVYEDE YAPMA

Klavyede olmayan bu özel işareti karakter eşlem tablosu üzerinden kolaylıkla yapacağız. Bunun bu tablo ilk önce nasıl açılır bununla işe başlayalım.

Windows + R tuşlarına birlikte basarak “çalıştır penceresi” açılacak. Bu çalıştır penceresine “charmap” komutunu yazarak “karakter eşlem tablosu” açıyoruz.

Yukarıda olduğu gibi yüzlerce özel karakterin, sembolü olduğu tablo açılacaktır. Burada FAX işareti yapmak için Yazı Tipi Seqoe UI Symbol tipini ayarlayın.

Faks simgesi Unicode karşılığı U+213B olarak karşılık gelmektedir. Bu kodu ilk önce gelişmiş görünüm kutucuğunu işaretleyin. Ardından Unicode’a git yazan yere 213B olarak kutuya yazınız bu şekilde faks sembolü kolaylıkla bulacaktır.

Buradan Seç > Kopyala yaparak başta Excel, Word ve Metin Belgeleri, Txt, blog sayfaları, web sitelerinde bu işareti kullanabilirsiniz.

Ben bunların hiç birini yapamam diyorsanız yukarıda alandan Fax işareti kopyala yapıştır ile istenilen alanlarda kullanmak üzere kullanabilirsiniz.

Bu konumuzda faks simgesi klavyede nasıl yapılır, konusunda bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesini kullanarak sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2020 – 2021 – 2022 – 2023

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın