Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede döndürülmüş R Harfi { ᴚ } nasıl yazılır?

1.627 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda ters dönmüş r harfi klavyede nasıl yazılır bunu sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Uluslararası Fonetik Alfabesinde kullanılan ᴚ  ters r harfi klavyede Q klavye veya F klavyede sizlere nasıl yapılacağına dair bilgimizi aşağıda bulabilirsiniz.

Klavyede sıklıkla kullanılan özel işaretler klavyede yerini almışken klavyede olmayan semboller ascii kod tablosu ve karakter eşlem tablosu üzerinde kullanılmaktadır.

Bizimde ᴚ harfi kullanmadığımız bir harf olmasına rahmet kullanmak istediğimizde “karakter eşlem tablosu” üzerinden kolaylıkla yapabiliriz. Şimdi bu özel simgeyi klavyede nasıl yapacağız aşağıda adımlarla sizlere anlatacağız.

KLAVYEDE TERS R SİMGESİ NASIL YAPILIR

Kullandığımız ters r sembolü klavyede oluşturmak için “karakter eşlem tablosu” üzerinden yapabiliriz. Bunun için ilk önce bu tabloyu açacağız.

  • Windows + R tuşlarına birlikte basın
  • Çalıştır penceresi açılacaktır.
  • Bu çalıştır penceresine “charmap” komutunu yazın

Bu komutla birlikte “karakter eşlem tablosu” ekrana gelecektir. Artık arayıp da bulamadığınız tüm özel karakterleri bu alanda bulabilirsiniz.

Ters R veya { ᴚ } işareti için tabloda yazı tipi “ARİAL” olarak ayarlayın. Bu harfin UniCode karşılığı U+1D1A olarak geçmektedir.

UniCode git yazan yere 1D1A olarak yazdığınızda “latin döndürülmüş küçük büyük r harfi” hemen bulacaksınız. Buradan Seç > Kopyala ile istenilen word, excel, metin belgesi veya blog sayfalarınızda yapıştırarak kullanabilirsiniz.

Veya yukarıda alandan kopyala yapıştır yaparak kullanabilirsiniz. Yukarıda ters döndürülmüş r harfi nasıl yapılır bunu sizlere basit olarak anlattık.

Tavsiye Yazı; sonsuzluk işareti yapma

Bu konumuz hakkında sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın