Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede büyüteç işareti nasıl yapılır

578 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda büyüteç sembolü klavyede nasıl yapılır konusunda bilgi vereceğiz. Klavyede sıklıkla kullanılan özel işaretler Ctrl, Alt, Alt Gr, Fn tuşlarını kullanarak kolaylıkla yapabilirsiniz. Klavyede olmayan karakterler, sembolleri ise Windows tabanlı işletim sistemlerinde ascii kod tablosu ve karakter eşlem tablosunu kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Bizimde bu konumuzda büyüteç simgesi yapmak için karakter eşlem tablosu kullanarak gerçekleştireceğiz. Bunun için aşağıda adımları kullanarak işe başlayalım.

PC KLAVYESİNDE BÜYÜTEÇ SEMBOLÜ YAPMA

Bu özel kullanımlı karakteri yapmak için karakter eşlem tablosu aktif ederek işe başlayalım. Bunun için sırasıyla;

  • Windows + R tuşlarını kullanarak çalıştır penceresi açacağız.
  • Çalıştır penceresi açılınca “charmap” komutunu yazarak enter tuşuna basınız.

Böylece aşağıda gibi yüzlerce özel işaretin olduğu karakter eşlem tablosu aktif hale gelecektir.

Klavyede büyüteç işareti yapmak için bu özel tabloda Unicode U+E2FB karşılığı gelmektedir. Şimdi sırasıyla yazı tipi Segoe UI Sybol olarak ayarlayın.

Gelişmiş görünüm kutucuğunu işaretleyin ve Unicode’a git yazan yere E2FB olarak yazdığınızda bu büyüteç simgesi kolaylıkla bulabilirsiniz.

Yukarıda örnek resimde görüldüğü gibi Seç ve Kopya butonunu kullanarak başta Excel, Word, Metin Belgesi ( txt ) kullanmak üzere yapıştırarak kullanabilirsiniz.

TAVSİYE VİDEO;

Excel de kullanmak istiyorsanız Excel kontrol şeridinde Ekle > Simge alanından da bu işlemi yaparak hücrelerde, tablolarda kullanabilirsiniz.

Aynı şeyi Word üzerinde de gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımızda büyüteç vektörel işaret klavyede nasıl yapılır konusunda anlatmaya çalıştık.

Diğer adıyla mercek işareti de dediğimiz bu işaretle ilgili veya diğer arayıp da bulamadığınız özel emoji, karakterler, semboller, işaretler için emoji kütüphanesi üzerinden kolaylıkla bulabilirsiniz.

Konumuzla ilgili soruları sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesini kullanarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın