Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede Beta işareti { β } nasıl yapılır

5.942 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda beta işareti klavyede nasıl yapılır konusunda bilgiler vermeye çalışacağız. Matematik, Biyoloji, Geometri ve birçok alanda kullanılan Beta simgesi yapmak için kullanılacak yöntemler hakkında bilgi vereceğiz.

Klavyede özel sembolleri işaretler Ctrl, Shift, Alt, Alt Gr, Fn tuşları kullanılarak yapılmaktadır. Bunun dışında klavyede olmayan semboller, simgeler ascii kod tablosu veya karakter eşlem tablosu kullanılarak yapılmaktadır.

Bunlardan biri olan Beta sembolü yapmak için karakter eşlem tablosu kullanılarak yapılmaktadır. Bizde bu özel karakterin nasıl oluşturulur bunun anlatımına geçeceğiz.

BETA İŞARETİ NASIL YAPILIR

Beta işareti kopyalama bu işin en basit yoludur biz bu işlem öncesinde ilk önce nasıl yapılır bununla ilgili bilgi vereceğiz bu tabloda diğer özel karakterleri de bulabilirsiniz.

İlk önce karakter eşlem tablosu aktif edeceğiz, açacağız. Windows + R tuşlarına birlikte basarak “çalıştır penceresi” açılacaktır.

Bu çalıştır penceresine “charmap” komutunu yazarak karakter eşlem tablosunu açacağız. Bunun görselini aşağıda görebilirsiniz.

Yunanca beta harfi klavyede yapmak için karakter eşlem tablosunu açtık. Bu tabloda Yazı Tipi; Segoe UI olarak ayarlayınız. Ardından Gelişmiş görünüm kutucuğunu işaretleyin.

Beta işareti Unicode U+03B2 karşılığı gelmektedir. Bunu yine yukarıda örnek resimde olduğu gibi Unicode’a git: 03B2 olarak yazdığınızda Vita işareti yani Matematikte Beta simgesi karşınıza kolaylıkla çıkmaktadır.

Bu alandan Seç > Kopyala butonlarını kullanarak panoya kopyalayarak başta Excel, Word, Txt, Metin belgesi üzerine yapıştırarak kullanabilirsiniz. Windows 10, Windows 8, Windows 7 ve eski sürümlerde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

β

Ben bunları yapamam diyorsanız yukarıda panelden kopyala ( ctrl + c ) ve yapıştır ( ctrl + v ) ile yine istenilen alanda kullanabilirsiniz.

ß ASCİİ CODE

Bu özel işareti birde ascii kod tablosunda karşılığı ile gerçekleştirebiliriz. Bunun için ALT Tuşuna basılı tutarak 2, 2, 5 rakamlarını tuşlayın ve ALT tuşuna basmayı bırakınız. Böylece ß simgesi yapabilirsiniz.

TAVSİYE VİDEO;

Bu konumuzda Yunanca Beta işareti klavyede nasıl yapılır konusunda bilgi vermeye çalıştık. Arayıp da bulamadığınız özel simgeler, semboller, karakterler için emoji kütüphanesi üzerinden özel tüm karakterleri bularak Android, İOS ve diğer telefon veya tabletlerde yapabilirsiniz.

Konumuzla ilgili sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesi üzerinden tarafımıza bilgilendirme yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın